Ana içeriğe atla
Image
yaşam
Share

Kadın Koalisyonu Afet Koordinasyon Ağı Kuruldu: Yurttaş Dayanışmasında Yerimizi Alıyoruz !

Kadın Koalisyonu, Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından yaşanan yıkımın onarımına katkı sunmak amacıyla Afet Koordinasyon Ağı kurdu.

Ağın kuruluş açıklamasında önceki deneyimler ışığında yaşanan olumsuzluklardan en fazla etkilenen kesimin kadınlar, çocuklar, LGBTİ+’lar ve toplumda diğer dışlanan gruplar olacağı vurgulanırken, Afet Koordinasyon Ağı'nın hedefinin kaynaklarla ihtiyaç sahipleri arasında köprü kurmak, hak ihlalleri ile mücadele etmek ve kadın örgütlenmelerinin afet yönetiminin her aşamasında etkin olarak yer almasını sağlamak olduğu belirtildi.

Ulusal ve uluslararası kamuoyuna dayanışma çağrısı

Afet Koordinasyon Ağı ulusal ve uluslararası kamuoyuna da dayanışma çağrısı yaparken, kamunun süreci yönetemesi eleştirildi. Çağrı metninde, yıkıma neden olanların ortaya çıkan enkazı kaldırmaya muktedir olmadığı söylenirken, depremin sorumluları olarak rant, iktidar, güç için canlıya, eşit ve özgür bir ortak hayata yaşama hakkı tanımayanlar işaret edildi.

Metinde kamu ve sivil tüm imkanların seferber edilmesi gerekirken OHAL ilanı ile sürecin sorgulamaya ve katılıma kapalı biçimde tek elden yürütülmek istenmesi de eleştirildi.

Yurttaş dayanışmasında yerimizi alıyoruz 

Açıklamada halihazırdaki politikaların afet bölgesindeki tüm grupların ihtiyaçlarını karşılayacak hizmetleri sunmayacağı da vurgulanarak "onlarca yıllık mücadelemizden edindiğimiz deneyimi, birikimi paylaşmak için yurttaş dayanışmasında yerimizi alıyoruz.” denildi. 

“Patriyarkaya, onun dayattığı hayata ve politikalarına karşı Türkiye’nin dört bir yanından feminist, kadın ve LGBTİ+ örgütleri olarak Kadın Koalisyonu’nda bir aradayız. Her koşulda buradayız! Türkiye’nin dört bir yanında örgütlenmelerimiz ve her türlü olanağımızla, onlarca yıllık mücadelemizden edindiğimiz deneyimi, birikimi paylaşmak için yurttaş dayanışmasında yerimizi alıyoruz.”

Çağrı metninin tamamını okumak için tıklayınız. 

 

İlgili Eğitim