Ana içeriğe atla
Image
kadının insan hakları için acil eylem fonu
Share

Kadınların İnsan Hakları için Acil Eylem Fonu: Pekin +25 Savunuculuk Hibe Programı

14.10.2020
Kadınlara, insan hakları savunucularına/aktivistlerine veya kadın veya trans aktivistlerin liderliğindeki kuruluşlara, insan haklarını desteklemek için acil bir müdahale gerektiren beklenmedik bir durum ortaya çıktığında destek sağlamak amacıyla kurulan Acil Eylem Fonu, Pekin Deklarasyonu ve Eylem Platformu'nun 25'nci yıl dönümünde Pekin +25 Savunuculuk Hibe Programı'nı duyurdu.

Program kapsamında destekler Pekin +25 süreçleriyle ilgilenmek ve / veya hükümetlerden veya diğer paydaşlardan taahhütler almak için küresel savunuculuk başlıklarında sunulacak. Programa kadın ve cinsiyet çeşitliliğine sahip (Gender Diverse*) aktivistler teklif sunabilir. 

Program kapsamında maksimum 8 bin Amerikan Dolarına kadar destek verilecek.

Programa son başvuru 15 Kasım 2020.

Başvuru ve detaylı bilgi için buraya bakabilirsiniz.

*Gender Diverse: "Cinsiyet çeşitliliğine sahip, cins-i muhtelif. Cinsiyet kimliği ya da cinsiyet ifadesi ikili cinsiyet çerçevesinin ötesine geçen kimliklere işaret eden şemsiye bir terimdir. Trans çatısı altında yer alan non-binary gibi bazı kimlikler aynı zamanda cinsiyet çeşitliliği altında da görülebilir. Cinsiyet çeşitliliğine ya da farklılığına sahip insanların çoğu için, ikili cinsiyet kavramı –kendini kadın ya da erkek olarak ifade etme zorunluluğu– kısıtlayıcı bir düzenek oluşturur. Bir kimlik olarak cins-i muhtelif, kişinin kendisi hakkında dünyaya sunduğu dışsal imgenin içsel gerçekliğiyle örtüşmesini amaçlar. Ayrıca 25 tarihte erkek ve kadının ötesinde cinsiyet çeşitliliğini tanımış pek çok toplum bulunmaktadır."

Kaynak: https://kaosgldernegi.org/images/library/cevirisozlugu2020.pdf

İlgili Eğitim