Ana içeriğe atla
Image
Çay Vakti
Share

Kahramanmaraş Depremleri’nden Etkilenen Kentlerde Çalışma Yürüten Sivil Toplum Örgütleriyle Çay Vaktinde Buluştuk 

AB Türkiye Delegasyonu’nun finansal desteğiyle yürüttüğümüz Sivil Toplum Kapasite Güçlendirme Merkezi projemiz kapsamında düzenlediğimiz Çay Vakti Buluşmaları’nda Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Hatay, Gaziantep, Kahramanmaraş, Malatya ve Şanlıurfa illerinde sivil toplum örgütleriyle bir araya geldik.

12-15 Aralık 2023 tarihleri arasında gerçekleştirdiğimiz buluşmalarda örgütler, deprem sırasında ve sonrasında edindikleri deneyimleri paylaştı, ihtiyaçları anlattı ve çözüm önerilerini dile getirdi. Barınmadan eğitime, sağlıktan temel haklara erişime kadar farklı pek çok alanda faaliyet yürüten sivil toplum örgütleri ile depremin ardından geçen 10 aylık süre zarfında nelerin başarıldığını, nelerin başarılamadığını, ilerleyen süreçte nelere ihtiyaç duyulacağını konuştuk.

Büyük yıkımın etkilerini gidermek için çalışıyoruz

Sivil Toplum Geliştirme Merkezi olarak önümüzdeki dönemde deprem bölgesinde çalışan örgütlerin daha iyi, daha etkin, daha verimli çalışmalar yürütebilmesi için ne tür programlar geliştirilmesi gerektiği konusuna odaklanıyoruz. Türkiye’deki sivil toplumun afete hazırlık konusunda daha güçlü hale gelmesi için Afet Platformu ile deprem bölgesinde çalışan STÖ’lere destek vermeye hazırlanıyoruz.

Önümüzdeki 2 yıl boyunca gönüllülerin oryantasyonundan, insani yardımın daha ilkeli bir şekilde yürütülmesine, savunuculuk çalışmalarından teknolojik altyapının geliştirilmesine kadar çeşitli konularda çalışmaların yürütülmesi için çalışacağız. Bu programın içinde deprem bölgesinde çalışan örgütlere hibe desteğinin de yer alması için de hazırlıklarımız devam ediyor. 

Çay Vakti 1
Çay Vakti 2
Çay Vakti 3
Thumbnail
Thumbnail
Thumbnail
İlgili Eğitim