Ana içeriğe atla
Image
yaşam
Share

Kahramanmaraş Depremlerinin Ardından: Sivil Toplum Örgütlerinin Yurt Dışından Destek Almaları Hakkında Bilgi Notu

Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve on ili etkileyen depremler dolayısıyla herkes gibi bizler de çok üzgünüz. Hepimize yeniden geçmiş olsun ve başımız sağ olsun.

Yaşadığımız bu büyük felaketin ardından hızlı bir biçimde organize olan sivil toplum örgütleri arama kurtarma çalışmalarına dahil olurken, bir yandan da acil insani yardım faaliyetlerini yürütüyor. Türkiye'deki sivil toplum örgütlerinin çalışmalarına yurt dışından da destek olmak isteyen çok sayıda kişi ve kurum olduğunun bilgisine sahibiz. Bununla birlikte, yurt dışından gelen maddi yardımların izne tabi olup olmadığı konusuna dair kısa bir bilgilendirme hazırladık.

Yardım toplamayı düzenleyen mevzuata göre, deprem bölgelerine yurt dışından gelen ve örgütlerin banka hesap numaralarını ilan ederek talep etmedikleri maddi destekler için önceden herhangi bir izin alma yükümlülüğü bulunmamaktadır. 

Bununla birlikte, Dernekler Kanunu Madde 21 ve Vakıflar Kanunu Madde 25’te ifade edildiği üzere yardımı kullanmadan önce bildirimde bulunma şartı vardır. Bunun için, derneklerin DERBİS, Vakıfların ise VERBİS üzerinden ‘Yurtdışından Yardım Alma Bildirimi’ formunu doldurmaları gerekmektedir. 

Öte yandan 8 Şubat 2023 tarihli Resmi Gazete'de yayınlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile  Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye ve Şanlıurfa’da 3 ay süre ile OHAL ilan edildi. Bununla birlikte OHAL’i düzenleyecek olan Kanun Hükmünde Kararnameler henüz yayınlanmadı. Süreci izlemeye devam ederken bu zorlu süreci hep birlikte aşmak ve yaralarımızı sarmak için sivil toplum örgütlerinin ihtiyaç duyacağı bilgileri aktarmaya devam edeceğiz.

Dayanışmayla

Yan yana, omuz omuza!

 

İlgili Eğitim