Ana içeriğe atla
Image
STGM'den Duyuru
Share

Kapasite Güçlendirme Çalışmalarıyla Yeni Döneme Hazırız!

09.10.2019
Sivil toplum örgütlerinin güçlenmelerini sağlamak, etkilerini artırmak ve varoluşlarını desteklemek için başta örgütsel ve dijital kapasite geliştirme olmak üzere çeşitli başlıklarda çalışma yürüten ve Avrupa Birliği tarafından desteklenen STÖ Kaynak Merkezi yeni döneme hazır.  Ekim ayından itibaren kapasite güçlenlendirme eğitimlerine yeniden başlayacak olan programda, STGM'nin ilk uzun dönemli okulu olan Sivil Toplum Okulu'nun (STOK) da ikincisi düzenlenecek. Geçtiğimiz dönem başlayan ancak yoğun başvuru sebebiyla ara verilen STÖ- Akademi Destek Programı da yeni dönemde sivil toplum akademi işbirliğiyle düzenlenecek çalışmalara ayni destek verecek. 

Sivil toplum örgütlerinin güçlenmelerini sağlamak, etkilerini artırmak ve varoluşlarını desteklemek için başta örgütsel ve dijital kapasite geliştirme olmak üzere çeşitli başlıklarda çalışma yürüten ve Avrupa Birliği tarafından desteklenen STÖ Kaynak Merkezi yeni döneme hazır. 

Ekim ayından itibaren kapasite güçlenlendirme eğitimlerine yeniden başlayacak olan programda, STGM'nin ilk uzun dönemli okulu olan Sivil Toplum Okulu'nun (STOK) da ikincisi düzenlenecek. Geçtiğimiz dönem başlayan ancak yoğun başvuru sebebiyla ara verilen STÖ- Akademi Destek Programı da yeni dönemde sivil toplum akademi işbirliğiyle düzenlenecek çalışmalara ayni destek verecek. 

Örgütsel kapasite güçlendirme eğitimleri izleme ve değerlendirme ile başlıyor 

Sivil toplum örgütlerinin verimlilik ve yeterliliklerini artırmayı hedefleyen örgütsel kapasite güçlendirme eğitimlerine bu yıl da devam edilecek. Programda, ilk olarak örgütlerin izleme ve değerlendirme kapasitelerini güçlendirmek amacıyla "STÖ'ler için İzleme ve Değerlendirme Eğitimi" düzenlenecek. Kasım ayında ise STÖ'lerin iletişim ve halkla ilişkilerle faaliyetlerine dair kapasitelerini güçlendirmelerine destek için "İletişim ve Halkla İlişkiler Eğitimi" gerçekleştirilecek. 

Programda yaz aylarına kadar aralıklı olarak STÖ Yönetimi, Sivil Toplumda Temel Kavramlar ve YaklaşımlarSTÖ’ler için Stratejik Planlama ve Proje Döngüsü Yönetimi ve Proje Başvurusu başlıklı eğitimler verilecek. 

Örgütlerin dijital kapasiteleri desteklenmeye devam edilecek 

Geçtiğimiz yıl örgütlerin dijital kapasitelerini güçlendirmek için dijital okuryazarlıktan web tasarımına, sosyal medya yönetiminden veri görselleştirmeye kadar çeşitli başlıklarda düzenlenen eğitimlere bu yıl da devam edilecek. 
 
STÖ’lerin dijital kapasite ve yeterliliklerini artırmak hedefiyle örgütlerin dijital ihtiyaçlarına göre organize edilen eğitimlerde bu yıl, bir kere STÖ'ler İçin Hızlı Web Tasarımı, iki kere STÖ'ler İçin Sosyal Medya ve Dijital İletişim ve STÖ'ler İçin Dijital İletişim ve Yönetişim Eğitimi ve dört kere de  STÖ'ler İçin Veri Okuryazarlığı ve Veri Görselleştirme eğitimi düzenlenecek. 
 
 
İşbirlikleriyle daha güçlü STÖ’ler
 
STGM'nin uzun dönemli eğitim programı olan ve geçtiğimiz yıl 22 ayrı örgütle biraraya geldiğimiz STOK'ta bu yıl kapasitemizi geliştirerek 51 örgütle buluşacağız. Bu yıl STOK'ta örgütler iki farklı grup halinde yedi ay boyunca uzmanlarla biraraya gelecek. 
 
STÖ’lerin savunuculuk kapasitelerini geliştirmek ve politika yapım süreçlerine etkin katılımlarını sağlamak amacıyla kurgulanan STOK'ta uzmanlar katılımcı örgütlere, Dünya’da ve Türkiye’de Sivil Toplumun Tarihsel Gelişimi, Sosyal Etki Yönetimi, Kanıt Temelli (Destekli) Savunuculuk, STÖ’ler için Sosyal Araştırma ve Eylem Araştırması, Lobicilik, Katılımcı Yöntemler ve Politika İzleme başlıklarında eğitim verecek.
 
İlgili haber için lütfen bakınız. 
 
Akademik alandaki kuramsal ve saha çalışmalarının sivil toplum örgütleri için ulaşılabilir olması ve sivil toplum örgütlerinin yürütmekte olduğu faaliyetlerin akademik çalışmalarla desteklenmesini sağlamak amacıyla geçtiğimiz dönem başvuru almaya başladığımız STÖ-Akademi Destek Programı da önümüzdeki günlerde yeniden başvuru almaya başlayacak. Programda STÖ’lerle akademi arasındaki işbirliğiyle gerçekleştirilevek olan projelere 3 bin avroya kadar destek sunuluyor.
 
İlgili haber için lütfen bakınız. 
 
Forum ve çalışma gezisi düzenlenecek 
 
Bu yıl sivil toplum, akademi ve kamu işbirliğini güçlendirmek amacıyla kamu kurum temsilcileriyle, hibe veren kuruluşlarla ve uluslararası örgütlerden temsilcilerle de forumlar aracılığıyla biraraya geleceğiz. Yine bu yıl kamu-sivil toplum işbirliğini güçlendirmek amacıyla çalışam gezileri düzenleyeceğiz. 
 
Örgütsel Koçluk çalışmaları devam ediyor
 
Uzman kişilerin desteğiyle örgütlerin belirledikleri ihtiyaçları doğrultusunda planlı ve yapılandırılmış buluşmalar aracılığıyla özelleştirilmiş bir teknik destek olarak tasarlanan Örgütsel Koçluk Programı da yeni dönemde devam edecek çalışmalar arasında yer alıyor. 
 
STÖ'lerin uzmanlarla yüz yüze veya online olarak çalışma fırsatı elde ettiği programda STÖ'lere katılım ve örgütlenme çalışmaları, örgütsel gelişim çalışmaları ve hak temelli yaklaşım yerleştirme çalışmaları başlıklarında destek veriliyor. 
 
Örgütlerin ihtiyaç duyduğu başlıklarda teknik ve hukuki destek sunan Destek Noktası çalışmaları da önümüzdeki dönemde devam edecek.
 
 
Destek Noktası webinarlarıyla her ay yayındayız 

STÖ’lerin çalışma alanlarına giren başlıklarda uzmanların konuk ettiğimiz ve interaktif yöntemle düzenlediğimiz  internet seminerlerine bu yıl da devam edeceğiz. Webinarlar bu yıl da her ayın son Perşembe günü düzenlenecek.

Geçtiğimiz yıl lobicilik, sosyal medya, dijital demokrasi araçları, çocuk hakları, toplumsal cinsiyet eşitliği, insan hakları, LGBTİ+ hakları başlıklarında düzenlediğimzi webinbarların kayıtlarına youtube kanalımızdan ulaşabilirsiniz. 

STÖ'lerle buluşmaya devam edilecek 

Eylül ayında beş yüzden fazla sivil toplum örgütüyle biraraya gelerek iyilik,güzellik, katılım #seninsesinde dediğimiz Sivil sesler Festivali'ni de bu yıl içerisinde tekarlayacağız. 

STÖ’lerin görünürlüğünü sağlamak, örgütler arası işbirliğini güçlendirmek ve destekçi kuruluşlarla birebir ilişkilenmesini sağlamak amacıyla düzenleyeceğimiz buluşmada yine sivil toplumun tüm renklerini ve seslerini bir araya getireceğiz ve sivil toplumun tüm zenginliğini paylaşacağız.

İlgili haber için tıklayınız.

STÖ Kaynak Merkezi'nin çalışmalarından düzenli olarak haberdar olmak isterseniz haftalık e-bültenimize buradan üye olabilir ya da bizi  twitter ve facebook başta olmak üzere çeşitli sosyal medya kanallarımızdan takip edebilirsiniz. 

İlgili Dosyalar:

 1. BAŞLIK YOK [PNG] [301.20K]
 2. BAŞLIK YOK [PNG] [237.86K]
 3. BAŞLIK YOK [PNG] [237.86K]
 4. BAŞLIK YOK [PNG] [195.69K]
 5. BAŞLIK YOK [PNG] [202.78K]
 6. BAŞLIK YOK [PNG] [599.39K]
 7. BAŞLIK YOK [PNG] [181.09K]
 8. BAŞLIK YOK [PNG] [235.96K]
 9. BAŞLIK YOK [PNG] [235.96K]
 10. BAŞLIK YOK [PNG] [510.34K]
 11. BAŞLIK YOK [PNG] [218.54K]
 12. BAŞLIK YOK [PNG] [603.46K]
Share
İlgili İçerikler