Ana içeriğe atla
Image
kral şakir
Share

Kral Şakir™ ile UNDP, 2022’de insanlar ve gezegen için güçlerini birleştiriyor

04.01.2022
Ortaklık, Türkiye’de gençlerin eşitsizlik ve iklim değişikliği ile mücadeleye katılmalarını teşvik etmeyi hedefliyor,

kral şakir

Popüler Türk çizgi karakteri Kral Şakir ve arkadaşları, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) tarafından bu hafta başlatılan kampanya ile gençleri, dünyayı daha yeşil, sağlıklı ve adil hale getirmek için mücadeleye çağırıyor. Kampanya, Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’nı (SKA’lar) çocuklara ve ana-babalarına tanıtmayı, eşitsizlik ve iklim değişikliği ile mücadele için destek sağlamayı hedefliyor.

Kral Şakir, yaratıcısı Varol Yaşaroğlu ile Berk Tokay ve Haluk Can Dizdaroğlu'nun kreatif çalışmaları sonucunda Cartoon Network Türkiye için Grafi2000 tarafından üretilen bir Türk televizyon çizgi dizisi. Dizide Kral Şakir, arkadaşları ve ailesinin maceraları işleniyor. Çizgi dizi, 2016 yılında Cartoon Network Türkiye’nin ilk yerli dizisi olarak başladı. O günden bu yana 20’yi aşkın ülkede ve birçok dilde yayınlanıyor, Avrupa, Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da milyonlarca çocuğa ulaşıyor.

TV dizisi, iklim eylemi, geri dönüşüm, sorumlu tüketim, toplumsal cinsiyet eşitliği, biyo-çeşitlilik ve sağlıklı yaşam dahil birçok sürdürülebilir kalkınma konusunu ele alıyor.

“Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’nı başarma ümidimiz olması için, henüz yetişkin olmamış ve iklim değişikliği nedeniyle en çok zarara uğrayacak bir neslin enerji, yaratıcılık ve azmine ihtiyacımız var” diyen UNDP Türkiye Mukim Temsilcisi Louisa Vinton, “Gençleri yoksulluğa son verme mücadelesine katılmaya teşvik etme, erkek ve kız çocuklarının eşit fırsatlarla büyümesini sağlama ve güzel gezegenimizi koruma çabalarımızda Kral Şakir bizim doğal ortağımız.” şeklinde konuştu.

Popüler çizgi karakterin yaratıcısı Varol Yaşaroğlu ise “Çocuklar ve gençlerin, dünyada kendilerini ilgilendiren sorunların en tutkulu savunucuları olduklarını biliyoruz. İklim değişikliği, eşitsizlik ve adaletsizliğin en kötü etkilerinden arınmış bir dünya yaratmaları için onları güçlendirecek yeni yollar aramaya devam etmeliyiz. UNDP’nin Küresel Amaçlar’ı başarma çabalarını desteklemek, Kral Şakir için bir onur ve ayrıcalıktır.” dedi.

Kullanıcılar, #SürdürülebilirKralŞakir işbirliğinin bir parçası olarak, 17 Küresel Amacın tümü için Kral Şakir’in özel görsellerini ve Kral Şakir’in eski maceralarından yapımcı firma Grafi2000 tarafından seçilen dört kısa filmi izleyebilecek. SKA 3: Sağlık ve Kaliteli Yaşam, SKA 7: Erişilebilir ve Temiz Enerji, SKA 11: Sürdürülebilir Şehirler ve Topluluklar ve SKA 14: Sudaki Yaşam’ı işleyen filmler, cocuk.kureselamaclar.org internet sitesinde yayınlanacak.  

Kral Şakir ve arkadaşları ayrıca UNDP tarafından tasarlanan ve aynı internet sitesinden, yeni yıl hediyesi olarak ücretsiz indirilebilecek “2022 ve ötesi için sürdürülebilir takvim”de de yer alıyor.

Site, UNDP’nin yeni çocuk kitabı “Kuşlar ve Arılar” ile diğer SKA savunucuları Thomas ve Arkadaşları, Angry Birds, Şirinler, Mr. Bean ve BM’nin ilk Dijital Elçisi olan çizgi karakter Eliks dahil olmak üzere yararlı kaynaklara bağlantılar içeriyor.

Kral Şakir’in birkaç uzun metrajlı filmi de bulunuyor. Bunlardan ikisi küresel salgın ve sudaki yaşamı işlemişti. Sorumlu tüketim ve döngüsel ekonomi konularını ele alan yeni uzun metrajlı film “Kral Şakir: Geri Dönüşüm” ise 2022 yılında vizyona girecek.

Kral Şakir karakteri, yaratıldığından bu yana, giyim, oyuncak, çizgi roman ve diğer medya dahil olmak üzere uluslararası bir medya ürünü haline geldi. Netflix’ten de izlenebilen karakter İngilizce’de “King Shakir”, Orta Doğu’da “Laith the King” olarak tanınıyor.

****
UNDP/Kral Şakir ortaklığı videolarını izlemek için: cocuk.kureselamaclar.org
Ayrıntılı bilgi için:

Faik Uyanık, UNDP Türkiye, [email protected] 
Esra Akın, SSC İletişim (Grafi2000 adına), [email protected] 

****
UNDP, krizlere dayanıklı toplumlar inşa etmek ve herkes için yaşam kalitesini yükseltecek türden büyümeyi artırarak sürdürmek amacıyla toplumun her kesiminden insanlarla ortaklık kuruyor. Sahada 177 ülkede ve toprakta, güçlü bireyler ve güçlü toplumların oluşturulmasına katkı sağlayacak küresel perspektif ve yerel içgörüler sunuyoruz. tr.undp.org.

Grafi2000 Prodüksiyon, “Bilişim dünyası ile mizah dünyasını birleştiren” kreatif uygulamaları ile internet, TV, mobil ortamlarda, yazılı ve görsel mecralar için projeler üreten bir firmadır. 2000 yılında Türkiye’nin en çok izlenen mizah ve eğlence sitesi grafi2000.com ile temelleri atılan Grafi 2000, mottosunu, internet, televizyon, reklam ve kurumsal çalışmaları kapsayan bir yelpazede sürdürüyor. Animasyon diziler, reklam, TV programları, internet dizileri ve şirketler için iç iletişim çalışmalarını kadrosundaki yönetmen, yazar, animatör ve tasarım ekibiyle yaratıyor. Ayrıntılı bilgi için: grafi2000productions.com

Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları: BM üye devletleri Eylül 2015’te, birbiriyle ilişkili üç unsur olan ekonomik büyüme, sosyal kapsayıcılık ve çevre korumaya odaklanan 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi’ni oybirliğiyle kabul etti. SKA’lar veya Küresel Amaçlar olarak da anılan 17 Sürdürülebilir Kalkınma Amacı üzerine kurgulanan Gündem evrensel, bütünleşik ve dönüştürücü nitelikler içeriyor ve 2030 yılına kadar yoksulluğu sona erdirecek, eşitsizlikleri azaltacak ve iklim değişikliğine çözüm getirecek eylemleri hızlandırmayı hedefliyor. Ayrıntılı bilgi için kureselamaclar.org sitesini ziyaret edin veya bizi Twitter’da takip edin @kureselamaclar
 

İlgili Eğitim