Ana içeriğe atla
Image
Haber yatay görseli
Share

LGBTİ+ Tarihinde Bir İlk : Onur Haftası Etkinlikleri Online Düzenlenecek

14.05.2020
Koronavirüs salgını nedeniyle dünyanın her yerinde toplu organizasyonlar iptal edilirken, her yıl haziran ayında gerçekleşen LGBTİ+ Onur Haftası etkinlikleri ve yürüyüşleri de online ortama taşınıyor.  Her yıl haziran ayı sonunda Stonewall Ayaklanması’nın yıldönümünde gerçekleştirilen Onur Haftası etkinlikleri, bu yıl COVID-19 nedeniyle evlerden yürütülecek.  LGBTİ+ tarihinde bir ilk olacak olan online buluşma 27 Haziran'da gerçekleşecek.  Etkinlikler, canlı olarak yayınlanacak.  Doğu Asya, Avustralya'da başlayacak olan yayın, Avrupa ve ardından ABD'de son bulacak. Organizasyon sözcüleri, 24 saat sürmesi planlanan Global Pride yayın akışında müzikal performansların ve insan hakları aktivistlerinin konuşmalarının da yer alacağını belirtti.

Koronavirüs salgını nedeniyle dünyanın her yerinde toplu organizasyonlar iptal edilirken, her yıl haziran ayında gerçekleşen LGBTİ+ Onur Haftası etkinlikleri ve yürüyüşleri de online ortama taşınıyor. 

Her yıl haziran ayı sonunda Stonewall Ayaklanması’nın yıldönümünde gerçekleştirilen Onur Haftası etkinlikleri, bu yıl COVID-19 nedeniyle evlerden yürütülecek.  LGBTİ+ tarihinde bir ilk olacak olan online buluşma 27 Haziran'da gerçekleşecek.  Etkinlikler, canlı olarak yayınlanacak. 

Doğu Asya, Avustralya'da başlayacak olan yayın, Avrupa ve ardından ABD'de son bulacak. Organizasyon sözcüleri, 24 saat sürmesi planlanan Global Pride yayın akışında müzikal performansların ve insan hakları aktivistlerinin konuşmalarının da yer alacağını belirtti.
 
 
28. İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası: Ben Neredeyim
 
İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası’nın 28’incisi 22 Haziran-28 Haziran tarihleri arasında yapılacak. Bu yılın teması ise “#BenNeredeyim“.
 
Duyuru metninin tamamı şöyle:
 
“2020 yılı kimimizin birbiriyle mesafesinin arttığı, kimimizin de kendisiyle mesafesinin azaldığı bir yıl oldu, oluyor. Ve bizler, türlü türlü krize ve damgalanmaya alışkın lubunyalar olarak tam gaz bir araya geliyor, örgütleniyor, şarkı söylüyor, sexting yapıyor, gullüm alıkıyor, varlığımızı ve bir aradalığımızı kutluyor ve diyoruz ki: “BEN NEREDEYİM”.
Yönelimler, kimlikler, performanslar ve oluşlar nehrinde yıkanarak temaşa eden ya da nehre hiç girmeyip güneşlenen lubunyalar olarak diyoruz ki, bu nehirde, bu şehirde “ben neredeyim”. Salgında hayatlarını heteroseksizmle çevrili atanmış aile evlerine sığdıramayanlar, güvencesiz ve sömürüye dayalı işlerde çalıştırılan, salgında işinden olan, beldesiz kalan gacılar; özgürlükleri derdest edilmiş, virüse serbest, insana yasak sınırlarda daha güvenli bir hayat özlemindeki LGBTİ+’lar olarak soruyoruz: “Ben neredeyim”.
 

İlgili Dosyalar:

  1. BAŞLIK YOK [JPEG] [87.26K]
Share
İlgili İçerikler