Ana içeriğe atla
Image
sivil sesler
Share

Sivil Sesler'de Sivil Toplumu Birlikte Konuştuk: Geleceğe Bakışımızı Umutla Bezememiz Gerekiyor

Türkiye’nin dört bir yanında çalışma yürüten sivil toplum örgütleriyle geçtiğimiz Eylül ayında, iki gün boyunca “Sivil Sesler Festivali”nde bir araya geldik ve sivil toplumu, neler yapabileceğimizi hep birlikte konuştuk.  Sivil toplum tüm renklerinin ve çeşitliliğinin buluştuğu festivalin açılış konuşmaları ise STGM Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Levent Korkut, Dışişleri Bakanlığı AB Başkanlığı Mali İşbirliği ve Proje Uygulama Genel Müdür Vekili Bülent Özcan, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu, Operasyon Bölüm Başkanı, Elçi Müsteşar Andre Lys tarafından yapıldı. 

Türkiye’nin dört bir yanında çalışma yürüten sivil toplum örgütleriyle geçtiğimiz Eylül ayında, iki gün boyunca “Sivil Sesler Festivali”nde bir araya geldik ve sivil toplumu, neler yapabileceğimizi hep birlikte konuştuk. 

Sivil toplum tüm renklerinin ve çeşitliliğinin buluştuğu festivalin açılış konuşmaları ise STGM Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Levent Korkut, Dışişleri Bakanlığı AB Başkanlığı Mali İşbirliği ve Proje Uygulama Genel Müdür Vekili Bülent Özcan, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu, Operasyon Bölüm Başkanı, Elçi Müsteşar Andre Lys tarafından yapıldı. 

STGM Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Levent Korkut, konuşmasında yükseliş dönemlerinde olduğu kadar kriz dönemlerinde de sivil toplumun ortaya çıkardığı değerin unutulmaması gerektiğini vurgulayarak şöyle konuştu: 

“Her dönemde, iyi yükseliş dönemleri olduğu kadar kötü bunalım dönemlerde de sivil toplumun işlevlerini, geleceğini ve bunun toplumlara kattığı değeri unutmamak gerekir. Devletler ve şirketler akıl üretebilir ama gerçek anlamda bir düşünce, fikir, yenilik ve yaratıcılık ancak ve ancak sivil toplum tarafından gerçekleştirilir. O nedenle geleceğe bakışımızı umutla bezememiz gerekiyor. Burada tek güvenebileceğimiz şey, sivil toplumun örgütlü gücüdür.

Foto: Bülent Özcan

AB Başkanlığı Mali İşbirliği ve Proje Uygulama Genel Müdür V. Bülent Özcan ise Başkanlık olarak sivil toplumla ilgili özel bir strateji geliştirdiklerini aktararak yeni dönemde sivil toplumun kamuyu da harekete geçirmesi için daha çok talep etmesi gerektiğini söyledi. 

 

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu, Operasyon Bölüm Başkanı, Elçi Müsteşar Andre Lys ise mülteci alanında çalışan örgütleri desteklemeye devam edeceklerini söyledi.  "Türkiye ile yaptığımız uygulamalar sivil toplumun üzerine daha çok odaklanacak nitelikte devam ediyor. Yapmak istediğimiz şey, sesinizi dinlemek. Söylediklerinizi dikkate alıp kendi programlarımızı buna göre şekillendirmek istiyoruz.” diye konuştu. 

İlgili Dosyalar:

  1. BAŞLIK YOK [JPG] [7.17M]
  2. BAŞLIK YOK [JPG] [5.76M]
  3. BAŞLIK YOK [JPG] [140.36K]
  4. BAŞLIK YOK [JPG] [82.59K]
Share
İlgili Eğitim