Ana içeriğe atla
Image
sosyal medya
Share

Sosyal Medyada Sahte ve Troll Hesaplar Paneline Davetlisiniz

23.02.2022
Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği (MLSA) 24 Şubat Perşembe saat 17:00’de "Sosyal Medyada Sahte ve Troll Hesaplar" paneli düzenleyecek. 

Mehmet Şafak Sarı, ve Sarphan Uzunoğlu’nun konuşmacı olarak katılacağı panelin moderatörlüğünü Erselan Aktan yapacak. 

Panel hakkında:

Sosyal medyada bilinçli olarak yanlış haber yaymak, propaganda ortamı yaratma ve karalama kampanyaları gibi amaçlarla paylaşım yapan sahte, troll ve bot hesaplar, doğru bilgi aktarımının yayılmasında büyük engel teşkil ediyor. 

Sosyal medyada bu amaçla kullanılan trol hesaplar konusu Türkiye’de sık sık gündeme gelmektedir. Örneğin 2020 Haziran ayında sosyal medya platformu Twitter, Türkiye’de de ‘AKP’nin gençlik yapılanmasıyla’ bağlantılı olduğu belirtilen 7 bin 340 hesabı kapatmıştı. 

Son olarak CHP lider Kemal Kılıçdaroğlu’nun 30 Ocak 2022 tarihinde yaptığı açıklamada  iktidarın, halkın vergilerini kullanarak 10 bin üyesi olan maaşlı bir sahte/troll hesap ordusu olduğunu öne sürdü. 

Troll hesap nedir, kimlere troll denir? Troll hesapların gündelik hayatı ve doğru bilgi aktarımını ciddi seviyelerde engellemesine karşı neler yapılabilir, ne gibi önlemler alınabilir? Troll hesap ağrının azaltılmasına karşı başvurulabilecek hukuki ve diğer  yollar nelerdir?

Paneli @FreeWebTurkey (https://twitter.com/FreeWebTurkey) ile @mlsaturkey (https://twitter.com/mlsaturkey) Twitter hesaplarından ve MLSATV Youtube kanalından (https://www.youtube.com/c/MLSATV) izleyebilirsiniz.

MLSA
İlgili Eğitim