Ana içeriğe atla
Image
cuma_buluşması
Share

STGM Cuma Buluşmaları’na Davetlisiniz: İnsan Hakları, Soykırım ve İnsancıl Hukuk Uyuşmazlıklarının Çözümünde Uluslararası Adalet Divanı: Güney Afrika ve İsrail

Avrupa Birliği tarafından desteklenen Sivil Toplum Kapasite Güçlendirme Merkezi projemiz kapsamında düzenlediğimiz Cuma Buluşmaları ile sivil toplum örgütleri için farklı konuları konuşma alanı yaratmaya devam ediyoruz. Şubat ayı konuğumuz Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Milletlerarası Hukuk Anabilim Dalı Dr. Öğr. Üyesi Erkan Akdoğan olacak.

Ne konuşacağız?

Sivil toplum gündeminden, ekolojik tarıma, Ankara’nın kentsel tarihinden, yapay zekaya dek birçok konuda hem dinleme hem de sohbet etme fırsatı yaratan, sivil toplum için bir buluşma alanı yaratmaya çabalayan “Cuma Buluşmaları” kapsamında 23 Şubat 2024 Cuma günü Uluslararası Adalet Divanı, Güney Afrika’nın İsrail aleyhine açtığı soykırım davası, uluslararası hukuk ve uluslararası yargı üzerine konuşacağız.

1922 yılından beri faaliyet gösteren Uluslararası Adalet Divanı, hemen hemen aynı yıllardan itibaren uluslararası bir sorun niteliği taşıyan Filistin’de 7 Ekim 2023’ten bu yana yaşanan insani trajedinin giderek artan ağırlığıyla birlikte 2023 yılının sonundan beri haklı bir biçimde uluslararası kamuoyunun gündeminde bulunuyor. Divan nezdinde Güney Afrika’nın İsrail aleyhine açtığı dava; Birleşmiş Milletler (“BM”) Genel Kurulu’nun başvurusu üzerine 2004 yılında Divan’ın verdiği danışma görüşü, Divan’a 2022/2023 yılındaki yeni danışma görüşü başvurusu ve Filistin’in Amerika Birleşik Devletleri (“ABD”) aleyhine açtığı dava başta olmak üzere Filistin sorununun farklı yönlerinin Divan nezdinde ele alınması sonucunu doğuruyor. Gerek Divan’ın bakmakta olduğu diğer uyuşmazlıklar ve diğer durumlar (örn. Kızıldeniz’deki gelişmeler) gerekse devletlerin (örn. ABD, Almanya, Nikaragua), uluslararası örgütlerin (örn. BM, Avrupa Birliği, Arap Ligi) tutumlarını da inceleyeceğimiz bu buluşmamızda; anılan bağlamda, uluslararası hukukun ve uluslararası yargının farklı yönlerini güncel tartışmalar eşliğinde değerlendirmeyi tasarlıyoruz.

Buluşmamızla ilgilenen STÖ temsilcilerini aramızda görmekten mutluluk duyarız. Etkinlikte bizimle olmak isterseniz katılım durumunuzu [email protected] adresine e-posta atarak iletebilirsiniz.

Cuma Buluşması nerede ve ne zaman?

Etkinlik 23 Şubat 2024 Cuma günü saat 15.30-18.00 saatleri arasında Ankara'da bulunan ofisimizde gerçekleşecektir. 

Katılmak için tıklayın.

STGM Ofisi:  Barbaros Mah. Buğday Sok. 2/10, Çankaya

*Sadece STÖ temsilcilerinin katılımına açıktır. 

 


 

Share
İlgili Eğitim