Ana içeriğe atla
Image
Haber yatay görseli
Share

TBİD’den “Cinsiyetçi Dijital Şiddetle Mücadele Çalıştayı”

Toplumsal Bilgi ve İletişim Derneği ( TBİD)  toplumsal cinsiyet alanında çalışan sivil toplum kuruluşlarına yönelik İnternet’te cinsiyetçilikle mücadele çalıştayı düzenliyor.
Toplumsal Bilgi ve İletişim Derneği ( TBİD)  toplumsal cinsiyet alanında çalışan sivil toplum kuruluşlarına yönelik İnternet’te cinsiyetçilikle mücadele çalıştayı düzenliyor.
2-3 Kasım 2019 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleşecek olan çalıştayda cinsiyetçi dijital şiddet farklı yönleriyle ele alınacak, uzmanlar ve toplumsal cinsiyet alanında çalışan STK’ların temsilcileri bir araya gelerek çözüm önerilerini tartışacaklar.
 
Çalıştayın birinci gününde kadın örgütleri için “Toplumsal Cinsiyete Dayalı Siber Şiddet” kitabının yazarı Nurcihan Temur toplumsal cinsiyete dayalı dijital şiddeti, türlerini ve sonuçlarını, İstanbul Barosu Bilişim Hukuku Komisyon Başkanı Avukat Şebnem Ahi dijital ortamlarda cinsiyetçi söylemlerin ve tacizin hukuki boyutları ve alınabilecek hukuki önlemler hakkında bilgi verecek. TBİD YK Üyesi Şevket Uyanık ise kadınların ve LGBTİ bireylerin internette güvenliklerini sağlamaları için başvurabilecekleri yöntemleri içeren “Dijital Güvenlik Atölyesi”ni düzenleyecek.  Çalıştayın ikinci gününde ise ngiltere merkezli Glitch Örgütü’nün temsilcisi Lucie Parker dijital tacizle mücadelede kullanılabilecek teknikleri ve uluslararası dayanışma örneklerini anlatacak. Çalıştay, İlden Dirini ve Gamze Göker moderatörlüğünde gerçekleşecek ve STK’ların cinsiyetçi dijital şiddetle ilgili tespitlerinin ve mücadele taktiklerinin ele alınacağı bir forumla son bulacak.
 
Cinsiyetçi Dijital Şiddetle Mücadele Çalıştayı”na Türkiye’de temel çalışma alanı toplumsal cinsiyet olan sivil toplum kuruluşlarında çalışanlar başvurabilecekler.

Eğitim detayları:
  • Atölyeye katılım ücretsizdir.
  • Başvurular 18 Ekim 2019 gece yarısına kadar başvuru formu doldurularak yapılmalıdır.
  • Atölye ve başvuruyla ilgili tüm sorular için [email protected] e-posta adresiyle iletişim kurulabilir.
  • İngilizce sunumlarda ardıl çeviri yapılacaktır.
  • Öğle yemeği ve çay-kahve servisi ücretsizdir.
  • Atölyeye katılım 25 kişiyle sınırlıdır. Başvuru sonuçları 20 Ekim 2019 günü e-posta yoluyla duyurulacaktır.

Detaylı bilgi için lütfen bakınız.

İlgili Dosyalar:

  1. BAŞLIK YOK [JPG] [759.71K]
Share
İlgili Eğitim