Ana içeriğe atla
Image
karakutu hafıza
Share

Türkiye Çokkültürlü Hafıza Turları Rehberi KarDes'te Artık Ankara'da Var

Hrant Dink Vakfı'nın Türkiye'nin çok kültürlü mirasını keşfetmek isteyenler için hayata geçirdiği kişisel gezi rehber uygulaması KarDes'te artık Ankara içerikleri de var. 

Türkiye'deki binden fazla çokkültürlü yapının yerini ve tarihini keşfetme imkanı sunan KarDes'in Ankara içerikleri şu anda Ulus Meydanı, Kavaklıdere, Yahudi Mahallesi ve Ulus Hisar olarak 4 turdan oluşuyor. Uygulamada Ankara'da her gün karşılaştığımız ama fark edilmeyen kültür varlıklarının hikayeleri Ankaralılar tarafından anlatılıyor. 

Hafıza turlarına ek olarak, Ankara’daki cami, kilise, sinagog, okul, mezarlık, bağ evi ve cemevi gibi yapılardan oluşan 200’e yakın yapının yer aldığı kültürel miras envanterine de “Keşfet” sayfasından ulaşılabiliyor.

KarDes, Hrant Dink Vakfı bünyesinde yürütülen Kültürel Miras Projesi kapsamında hazırlanan bir uygulama. Önemli binalar, ibadethaneler, mezarlıklar gibi öne çıkan yapıların harita üzerinde işaretlendiği uygulamanın sunduğu çeşitli rotalar takip edilerek yürüyüş turları yapılabiliyor.

Image
kardes ankara
İlgili Eğitim