Ana içeriğe atla
Image
hibe duyurusu
Share

Türkiye’de Kadınların Adalete Erişimini Desteklemeye Yönelik Projeler İçin Teklif Çağrısı Yayınlandı

Avrupa Birliği ve Avrupa Konseyi Ortak Programı “Batı Balkanlar ve Türkiye için Yatay Destek” kapsamında yürütülmekte olan “Türkiye’de Kadınların Adalete Erişiminin Desteklenmesi” projesi çerçevesinde Türkiye’de faaliyet gösteren STÖ'lere yönelik bir hibe çağrısı yayınlandı. 

Proje kapsamında, ulusal ve yerel STÖ'lerin kadınların adalet erişimlerinin desteklenmesi ve hukuki farkındalıklarının artırılmasına yönelik projelerine/girişimlerine destek olmak amacıyla her biri en fazla 15.000 EUR (on beş bin avro) olmak üzere en az üç (3) hibe verilmesi planlanıyor. 

Hibe kapsamında; kadınların adalet erişimini desteklemeyi, hukuki farkındalıklarını ve hukuk okuryazarlıklarını  artırmayı, kadınları haklarını talep etme, ihlalleri bildirme ve adli yardım da dâhil olmak üzere mevcut hukuki yollar ve hizmetlerden faydalanarak destek ve adalet talep etme konusunda güçlendirmeyi amaçlayan projeler finanse edilecek. 

Proje tekliflerinin toplumsal cinsiyete dayalı şiddet mağdurları, Şubat 2023 depremlerinden etkilenen, mülteci, göçmen, Roman kadınlar ve kız çocukları, kırsal kesimde yaşayan kadınlar gibi kırılgan veya dezavantajlı durumdakiler başta olmak üzere kadınları hak sahipleri olarak güçlendirmeye ve desteklemeye odaklanması bekleniyor.

Başvurular için son teslim tarihi 3 Haziran 2024’tür (17.00 GMT + 3).

Teklif çağrısı ile ilgili sorular 20 Mayıs 2024 tarihine kadar İngilizce veya Türkçe olarak [email protected] e-posta adresine gönderilebilir. (Sorular iletilirken konu satırında şu ifadeye yer verilmelidir: Question - HF33 - WA2J – Grant for CSOs.)

Detaylı bilgi için tıklayınız. 

 

İlgili Eğitim