Ana içeriğe atla
Image
ÖÖ rapor tanıtım toplantısı
Share

Türkiye’de Örgütlenme Özgürlüğü Saha Araştırmasının Bulgularını STÖ’lerle Paylaştık

Avrupa Birliği tarafından desteklenen ve Türkiye Üçüncü Sektör Vakfı (TÜSEV) ile iş birliği içinde yürüttüğümüz Örgütlenme Özgürlüğünün İzlenmesi projemiz kapsamında hazırlanan raporların bulgularını sivil toplum örgütleri temsilcilerinin katıldığı bir toplantı ile paylaştık. 

24 Ekim 2023 tarihinde İstanbul'da düzenlenen toplantıda TÜSEV tarafından hazırlanan Sivil Toplum için Elverişli Ortam İzleme Matrisi 2020-2021 Türkiye Raporu’nun ve bizim tarafımızdan hazırlanan Türkiye’de Sivil Toplum Örgütleri: Örgütlenme Özgürlüğü ve Katılım Hakkı Raporu’nun sonuçları aktarıldı.

TÜSEV tarafından hazırlanan Sivil Toplum için Elverişli Ortam İzleme Matrisi 2020-2021 Türkiye Raporu için dernek ve vakıfları ilgilendiren yasal ve mali mevzuat ile uygulamaya dair mevcut durumun tespit edilmesi için masa başı ve saha araştırmasına dayanan kapsamlı bir çalışma yapıldı. 

Türkiye’de Sivil Toplum Örgütleri: Örgütlenme Özgürlüğü ve Katılım Hakkı Raporu için ise saha araştırmasına ek olarak örgütlenme özgürlüğü ve karar verme süreçlerine katılım hakkının temel öznesi olan STÖ’lerden ve başta dava takibi yapan hukukçulardan doğrudan elde edilen bilgiler ve mahkeme kararları incelendi. Raporda ayrıca masa başı araştırması yapılarak resmi kurum ve kuruluşların açık kaynak olarak yayınladığı raporlar, veriler, STÖ raporları ve basında yer alan haberler ikincil veri olarak kullanıldı.

Araştırma kapsamında 800 dernek ve 203 Vakfa 1003 soru kağıdı uygulandı. Yine saha araştırması kapsamında 2 odak grup çalışması ve 48 STÖ ile derinlemesine görüşme yapıldı.

STGM tarafından hazırlanan Türkiye’de Sivil Toplum Örgütleri: Örgütlenme Özgürlüğü ve Katılım Hakkı Raporu Kasım ayı içerisinde yayınlacak. TÜSEV tarafından hazırlanan raporu incelemek için tıklayınız.

İlgili Eğitim