Ana içeriğe atla
Image
TACSO Danışma Toplantısı
Share

Türkiye’deki Sivil Toplum Örgütleri için: Bilgi Aktivizmi, Veri Toplama ve Veri Yönetimi Ağ Oluşturma ve Deneyim Paylaşımı Toplantısına Davetlisiniz

11.11.2020
Avrupa Birliği TACSO 3 Programı Türkiye’deki STÖ’leri veri toplama ve veri yönetimi yöntemleri konusunda desteklemek üzere üç yarım günlük çevrim içi “Bilgi Aktivizmi, Veri Toplama ve Veri Yönetimi Ağ Oluşturma ve Deneyim Paylaşımı Toplantısı” düzenliyor.

25-27 Kasım 2020 tarihleri arasında, her gün için 3’er saatlik oturumlar şeklinde (her gün 10.00 – 13.30 saatleri arasında) gerçekleştirilecek olan toplantıya katılmak isteyen sivil toplum örgütleri başvuru formunu 18 Kasım 2020 Çarşamba günü saat 17.00'ye kadar doldurabilirler. 

Bilgi Aktivizmi, Veri Toplama ve Veri Yönetimi, Ağ Oluşturma ve Deneyim Paylaşımı Toplantısı sivil toplum örgütlerinin bilgi aktivizmi, veri toplama ve veri yönetimi konularında farklı yöntem ve deneyimlerini paylaşabilecekleri bir alan yaratarak STÖ’lerin birbirlerinden öğrenme süreçlerini güçlendirmeyi hedefliyor.

Bu kapsamda ağ oluşturma ve deneyim paylaşımı toplantısı aşağıdaki konu başlıklarında STÖ’lerden farklı örneklerin ve deneyimlerin paylaşılacağı bir alan sunulacak. 

  • Veri okuryazarlığı ve veri toplama
  • Farklı tematik alanlarda izleme ve haritalama çalışmaları
  • Kanıt temelli savunuculuk ve raporlama
  • Hak temelli alanlarda araştırma yürütmede yaşanan zorluklar ve çözüm önerileri

Toplantının ilk 2 günü ana programda paylaşımda bulunacak farklı tematik alanlardan sivil toplum örgütlerinin yanı sıra, toplantının son günü 27 Kasım, 12.00-13.30 saatleri arasında paralel atölyelere de yer verilecek. Bu paralel atölyeler esnasında veri toplama ve veri yönetimi konusunda deneyim paylaşımında bulunmak isteyen STÖ’lerin başvuru formunu doldurarak başvurularını paylaşması bekleniyor. Başvuru için son tarih 18 Kasım, Çarşamba, saat 17.00.  

Ağ Oluşturma ve Deneyim Paylaşımı Toplantısı çevrim içi ve Türkçe olarak organize edilecek. 

AB TACSO 3 Hakkında

Avrupa Birliği TACSO 3 Batı Balkanlar ve Türkiye’de katılımcı demokrasilerin güçlendirilmesini ve AB ile uyumlaşma süreçlerini odağına alan bir teknik destek projesidir. Bu anlamıyla AB TACSO 3 sivil toplum örgütlerinin demokratik süreçlerde aktif rol almalarını sağlayacak şekilde kapasitelerinin güçlendirilmesini ve sivil toplumun ve çoğulcu bir medyanın gelişimi için elverişli ortamın teşvik edilmesini amaçlamaktadır.

İlgili Eğitim