Ana içeriğe atla
Image
Haber yatay görseli
Share

TÜSEV COVID-19'un Türkiye’deki STÖ'lere Etkisini Araştırdığı Anketin Raporunu Yayınladı

27.04.2020
TÜSEV, COVID-19 salgınının sivil toplum örgütlerini nasıl etkilediğini ve süreçteki ortak problemlerini daha katılımcı bir şekilde belirlemek amacıyla gerçekleştirdiği anketin sonuçlarını kamuoyu ile paylaştı. Anket, salgınla birlikte STÖ'lerin çalışmalarının önemli ölçüde aksadığını ortaya koyarken, salgının örgütlerin çalışma gösterdiği alanlardaki ihtiyaçları da arttırdığını ortaya koydu. 10-15 Nisan 2020 tarihleri arasında açık kalan ve toplam 170 STÖ temsilcisi tarafından yanıtlanan anket kapsamında Genel Sorular, Mevcut Kaynaklar, COVID-19’un Kuruluşunuza Etkisi, Hibe ve Fonlar, Yardım ve Bağışlar ile İstihdam ve Sürdürülebilirlik başlıklarında toplam 34 soru yer alıyordu. 

TÜSEV, COVID-19 salgınının sivil toplum örgütlerini nasıl etkilediğini ve süreçteki ortak problemlerini daha katılımcı bir şekilde belirlemek amacıyla gerçekleştirdiği anketin sonuçlarını kamuoyu ile paylaştı. Anket, salgınla birlikte STÖ'lerin çalışmalarının önemli ölçüde aksadığını ortaya koyarken, salgının örgütlerin çalışma gösterdiği alanlardaki ihtiyaçları da arttırdığını ortaya koydu.

10-15 Nisan 2020 tarihleri arasında açık kalan ve toplam 170 STÖ temsilcisi tarafından yanıtlanan anket kapsamında Genel Sorular, Mevcut Kaynaklar, COVID-19’un Kuruluşunuza Etkisi, Hibe ve Fonlar, Yardım ve Bağışlar ile İstihdam ve Sürdürülebilirlik başlıklarında toplam 34 soru yer alıyordu. 

 
Anket salgınla birlikte sivil toplum örgütlerinin çalışmalarının aksadığı bilgisini doğrularken, salgının faaliyetlere doğrudan etkisine kuruluşların yüzde 75’i seminer, konferans ve gösteri gibi faaliyetleri de kapsayan etkinliklerin iptali olarak yanıt verdi. Yine kuruluşların yüzde 59’u eğitim faaliyetlerinin etkilendiğini belirtirken, saha çalışmalarının durdurulması, hizmet merkezlerinin kapatılması gibi hizmet sağlama faaliyetlerinin süreçten etkilendiğini belirten kuruluşların yüzdesi 43 olarak belirlendi.
 
Kuruluşların yüzde 43'ü salgının kaynak geliştirme faaliyetlerini etkilediğini aktarırken, yaklaşık üçte biri de (yüzde 29) tüm faaliyetlerini durdurmak zorunda kaldıklarını aktardı. 
 
 
 
Ankete katılan sivil toplum örgütlerinin yüzde 15’i salgınla birlikte yeni çalışma düzenine adapte olmakta çok zorlandıklarını belirtirken, yüzde 18’i biraz zorlandıklarını, yüzde 31’i ne zorlandıklarını ne de zorlanmadıklarını ve yüzde 27’si zorlanmadıklarını aktarırken, yüzde 9’u hiç zorlanmadıklarını belirtti.
 
Ankete katılan STÖ'ler COVID-19 salgının kuruluşlarının aldıkları yardım ve bağışları nasıl etkilediğine dair bir soruyu da yanıtladılar. 
 
 
STÖ'ler bu soruya yüzde 49 oranında kuruluş aldıkları yardım ve bağışlarda bir düşüş olduğunu kaydederken, kuruluşların yüzde 47’si aldıkları yardım ve bağışlarda herhangi bir değişiklik olmadığını aktarırken, yüzde 4’lük bir kesim ise yardım bağışlarında artış olduğunu belirtti.
 
Anket raporunun tamamını buradan okuyabilirsiniz.

İlgili Dosyalar:

  1. BAŞLIK YOK [PNG] [111.82K]
  2. BAŞLIK YOK [PNG] [82.61K]
  3. BAŞLIK YOK [PNG] [104.84K]
  4. BAŞLIK YOK [PNG] [239.60K]
  5. BAŞLIK YOK [PNG] [266.61K]
  6. BAŞLIK YOK [PNG] [266.61K]
  7. BAŞLIK YOK [PNG] [236.93K]
Share
İlgili İçerikler