Ana içeriğe atla
Image
üniversite savunuculuk ağı
Share

Üniversite Öğrencileri Savunuculuk Ağı Kuruluyor

Kadın, din/inanç ve LGBTİ+” gruplarından gençlere yönelik ayrımcılık ve insan hakları ihlallerinin önlenebilmesi için üniversite öğrencilerinin güçlendirilmesini amaçlayan Haklar Projesi kapsamında "Üniversite Öğrencileri Savunuculuk Ağı" kuruluyor.

Çevrim içi ve yüz yüze etkinlikler yoluyla eşitlik ve sıfır ayrımcılık temelinde 18-25 yaş grubu üniversite öğrencileri arasında bağ kurmayı hedefleyen çalışma kapsamında Ankara, Diyarbakır, Hatay, İstanbul, İzmir, Mardin, Mersin ve Samsun'dan öğrenciler bir araya gelecek.

İnsan haklarını teşvik etmek için çalışmalar yapmak amacıyla faaliyet gösterecek olan Üniversite Öğrencileri Savunuculuk Ağı'nda, ağ üyesi gençler insan hakları ihlalleri ve ayrımcılık vakalarıyla ilgili kendi illerinden bilgi toplama konusunda yardımcı olacaklar.

Sivil Gazetecilik Ağı da kurulacak

Ağ üyeleri arasından sivil gazeteciliğe ilgi duyan genç üniversite öğrencilerinin katılımıyla insan hakları üzerine haberler yapılabilmesi için ayrıca bir "Sivil Gazetecilik Ağı" kurulacaktır.

Sivil Gazetecilik Ağı üyeleri, Haklar Projesi web sitesinde yer alan haber platformu için kırılgan grupların insan haklarına ilişkin dijital haberler ve yorumlar üretecek, izleme ve savunuculuk faaliyetleri kapsamında dezenformasyon ve nefret söylemine karşı haberleri kontrol edecek, podcastler ve video akışları oluşturacaklar.

Başvuru Koşulları

  • 18- 25 yaş arasında ve üniversite öğrencisi olmak,
  • Ankara, Diyarbakır, Hatay, İstanbul, İzmir, Mardin, Mersin ve Samsun illerinde ikamet etmek veya bu şehirlerde üniversite öğrencisi olmak,

İletişim için
Berke Yüksel, Haklar Projesi Direktör Yardımcısı:  [email protected]

Detaylı bilgi ve başvuru için tıklayabilirsiniz.

Proje hakkında detaylı bilgi almak için: https://www.haklar.org/sayfa/proje-hakkinda

haklar projesi
İlgili Eğitim