Ana içeriğe atla
Image
veri okuryazarlığı
Share

Veri Okuryazarlığı ve Veri Görselleştirme Eğitimi Başvuruları Başladı

Avrupa Birliği tarafından finanse edilen yürütücüsü olduğumuz STÖ Kaynak Merkezi Projesi dijital güçlendirme eğitimlerine Veri Okuryazarlığı ve Veri Görselleştirme Eğitimi’yle devam ediyoruz. Veri okuryazarlığı ve veri görselleştirme eğitimini karma (senkron ve asenkron) çevrimiçi yöntemlerle gerçekleştirilecek. Eğitime son başvuru 22 Ekim Perşembe saat 17.00.

Veri Okuryazarlığı ve Veri Görselleştirme Eğitiminde Ne Amaçlıyoruz?

Verinin nasıl kullanılacağı ve nasıl toplanıp görselleştirileceğine dair teorik ve uygulamalı oturumlarla; hak temelli çalışan STÖ’lerin veri okuryazarlığı ve  görselleştirme konusunda kapasitelerini ve becerilerini arttırmayı amaçlıyoruz.

Veri Okuryazarlığı ve Görselleştirme Eğitimi İçeriğinde Neler Var?

 • Dijital çağda veri
 • Veri görselleştirme temelleri
 • Farklı grafik türleri ve kullanım alanları
 • Veri görselleştirme ve savunuculuk
 • STÖ’ler için verinin kullanımı
 • Bulut uygulamalarla veri toplama, temel analizler ve görselleştirme
 • İnternette arama ve veriye ulaşma
 • Atölye ve ödevlerle pratik uygulamalar

Ne zaman?

Veri okuryazarlığı ve görselleştirme eğitimi 27 Ekim -  2 Kasım 2020 arasında düzenlenecektir. Eğitimin canlı oturumları 27 Ekim, 30 Ekim ve 2 Kasım’da 10:00 - 15:30 saatleri arasında gerçekleşecektir.

Katılımcıların takip etmesi gereken canlı oturumlar dışında, katılımcılarla paylaşılacak ve izlemeleri beklenen çevrimdışı içerikler de vardır. Videolar, notlar ve ek kaynakların yanında tamamlanması beklenen uygulamalar eğitim süresince size iletilecektir. Eğitimler için harcayacağınız süre canlı oturum saatlerinden fazla olacaktır. Eğitimlere başvururken yeterli vaktiniz olduğundan lütfen emin olun.

Nasıl?

 • Eğitimlere kabul edilen katılımcıların eş zamanlı (senkron) oturumlara katılması, iletilen eğitim materyallerini okuması, izlemesi ve temel görevleri tamamlaması bekleniyor.
 • Eğitimlerde tüm katılımcı ve uzmanların buluşacağı eş zamanlı (senkron) ve eş zamanlı olmayan (asenkron) oturumlar olacak;
 • Eş zamanlı (senkron) oturumlar için Zoom çevrimiçi toplantı uygulaması; 
 • Eş zamanlı olmayan (asenkron) eğitim içerikleri için Google Classroom ve Google Drive uygulaması kullanılacak.
 • Eğitim sırasında gerçekleşecek değerlendirmeler için mentimeter uygulaması kullanılacaktır.
 • Eğitim katılımcılarının güncel tarayıcıları çalıştıran bir bilgisayarı ve uygun bir bağlantısı olması gereklidir. 

Kimler Başvurabilir?

STGM olarak eğitim çalışmalarında yerelde savunuculuk faaliyetleri yürüten ve kapasite geliştirme ihtiyacı duyan küçük ve orta ölçekli, hak temelli* çalışma yürüten STÖ'lere öncelik veriyoruz.  Eğitim sürecinin etkin ve verimli ilerleyebilmesi için ise katılımcı sayısı 20 kişi ile sınırlandırılacaktır.

Eğitimlere her örgütü temsilen bir kişi kabul edilecektir.

Eğitime başvuracak STÖ temsilcilerinin cinsiyet kimliğinin kadın olması ve veri, görselleştirme vb konularda doğrudan çalışmaya istekli olması tercih sebebi olacaktır.

Nasıl Başvuru Yapılır?

Eğitime katılmak isteyen STÖ temsilcileri 22 Ekim Perşembe günü saat 17:00’ye kadar aşağıda linki bulunan başvuru formunu doldurarak başvurularını yapabilirler. Değerlendirme sonuçları, 24 Ekim Cumartesi günü başvuruda bulunan adreslere e-posta aracılığıyla iletilecektir.

Başvuru Formu

Başvuru formunda yer alan bilgilerin eksiksiz doldurulması; STÖ temsilcisinin hangi eğitime katılabileceğini belirtmesi; temsilcisi olarak başvuruda bulunduğu STÖ’den iki yönetim kurulu üyesinin iletişim bilgilerini iletmeleri,  değerlendirmeye alınabilmeleri açısından büyük önem taşımaktadır. 

Eğitimle ilgili yukarıda yanıtlanmayan sorularınızı [email protected] adresine yazabilirsiniz.

* Hak temelli yaklaşım, bireyleri hak sahibi özneler olarak tanımlarken, devlet ya da devlet dışı kurumları ise yükümlülük sahipleri olarak belirler. Dayanağını insan hakları ilkeleri ve standartlarından alan hak temelli yaklaşım, bireyleri haklarını talep edebilmeleri ve savunmaları için, kurumları ise haklarla bağlantılı yükümlülüklerini yerine getirmeleri için güçlendirmeyi hedefler.

İlgili Eğitim