Ana içeriğe atla
Image
SSF 2023
Share

Yeniden buluşuyoruz, çareler arıyoruz: Sivil Sesler Festivali Programı Yayınlandı

Daha iyi bir dünyanın mümkün olduğunu düşünenler, değişim için hayal kuranlar, birlikte değiştirmek için yola çıkanlar ve Türkiye’nin dört bir yanından sivil toplum örgütleriyle 17-18 Kasım'da İzmir'de Kültürpark'ta buluşuyoruz. İki gün sürecek olan festivalin programı yayınladı.

Bu yıl "Dayanışma Güçlendirir" temasıyla gerçekleşecek olan festivalde iki gün boyunca tüm etkinlikler ücretsiz ve herkese açık düzenlenecek.

Bu yıl festival “Krizler Çağında Sivil Toplum ve Dayanışma” oturumuyla açılacak. Oturumda kültür sanat, deprem dayanışması ve kadın örgütlenmelerinden temsilcilerin dayanışma deneyimlerinden hareketle, sivil toplum örgütleri olarak dayanışmayı nasıl güçlendireceğimizi, dayanışmanın toplumsal tabanını nasıl genişletebileceğimizi, coğrafi ve beşeri sınırları nasıl aşabileceğimizi, dayanışmanın etiğini, yeni, yaratıcı dayanışma deneyimlerinin neler olabileceğini sorularına hep birlikte yanıt arayacağız.

Dayanışmanın Sesleri Sivil Sesler Festivali'nde

Bu festivalde ana oturuma ek olarak farklı forumlarda da Şubat Depremleri’nden etkilenen kentlerde çalışma yürüten sivil toplum örgütleri afetle mücadelede kendi deneyimlerini paylaşacak.

İlk günden itibaren sahada çalışma yürüten Afet Platformu, Lotus Kadın Kadın Derneği, depremin ilk günlerinde ulaşımın en zor olduğu bölgelere ihtiyaçları hızla ulaştıran moto kuryeleri temsilen Kurye Hakları Derneği ve afet sonrası üretime tutunarak ayakta kalan örgütlerden biri olan Defne Kadın Kooperatifi festivalimizde yer alacak. 

Türk Psikologlar Derneği İzmir Şubesi “Psikolojik Sağlamlık ve Esneklik” başlıklı paneliyle, Çocuk Çalışmaları Derneği “Kriz Dönemlerinde Çocuk Çalışmaları” başlıklı atölyesiyle festivalde olacak. Kahramanmaraş Depremleri sonrasında “Gayret” adını verdiği özel bir destek mekanizması tasarlayan Sivil Düşün, “Gayret” faydalanıcılarının katılımıyla afetin etkileriyle mücadele yöntemlerini, dayanışarak birbirlerine iyi gelme hikayelerini anlatacak. SGDD-ASAM Arama Kurtarma Köpekleri ise arama kurtarma çalışmalarında kritik rol üstlenen dostlarımızı temsilen festivalde bizimle olacak ve bir gösteri düzenleyecek.

Farklı kentlerde çeşitli alanlarda çalışma yürüten sivil toplum örgütleri de festivalde atölye, panel, oyun ve çeşitli performanslarla yer alacak. Yine STÖ'ler açacakları stantlarda çalışmalarını tanıtma imkanı bulacak. 

Festival programını incelemek için: https://www.sivilsesler.org/festival#program

İlgili Eğitim