Ana içeriğe atla
Image
yeşil
Share

11. Yeşil Ekonomi Konferansı 26 Kasım'da!

23.11.2021
Yeşil Düşünce Derneği ve Heinrich Böll Stiftung Türkiye Temsilciliği olarak organize ettiğimiz 11. Yeşil Ekonomi Konferansı bu yıl Yeşil Dönüşüm: Gezegen, Toplum, Ekonomi için Son Şans teması ile 26 Kasım Cuma günü 13:00 – 18:10 saatlerinde gerçekleştirilecek.

 

yeşil ekonomi
İlk Yeşil Ekonomi Konferansı 2009 senesinde küresel olarak o dönemde yeni yeni filizlenen Yeşil Yeni Düzen teması etrafında gerçekleştirilmiştir. Yeşil Ekonomi Konferanslarının 11. yılında ise önümüzdeki dönemde Yeşil Yeni Düzenin Türkiye için neden bir zorunluluk olduğunu ve dönüşümün nasıl gerçekleştirilmesi gerektiğini gündeme getirmeyi planlıyoruz.

2019 yılında Avrupa Birliği’nin Avrupa Yeşil Mutabakatı belgesini yayınlamasıyla birlikte küresel olarak Yeşil Yeni Düzene yönelik eğilimler güçlendi ve hız kazandı. Süreç içerisinde birçok ülke; yasa, politika belgesi veya yetkili kurum/kişilerin açıklamalarıyla 2050’ye yönelik net sıfır hedeflerini duyurdular. Buna bağlı olarak ekolojik, ekonomik ve toplumsal anlamda birçok politika değişikliği ve düzenleme gündeme geldi.

Türkiye ise 2021 yılı Ekim ayında Paris Anlaşmasını onaylayıp 2053’e yönelik net sıfır emisyon hedefini açıklayarak bu küresel momentumun bir parçası olacağını beyan etmiş oldu. Diğer yandan hedefin uzun vadeli olması ve dönüşümün geniş kapsamından ötürü konuşulması gereken birçok detay var.

AB’de bir süredir devam eden yeşil dönüşüme dair deneyimlere, Türkiye özelinde dönüşümü zorunlu kılan faktörlere ve dönüşümün sunabileceği fırsatlara dair bilgi paylaşımına alan açacağımız 11. Yeşil Ekonomi Konferansı’nda sizlerin de katılımı ile verimli bir tartışma gerçekleştireceğimizi düşünüyoruz. Konferans programını aşağıda görebilirsiniz. Kayıt için linke tıklayın.

yeşil ekonomi
İlgili Eğitim