Ana içeriğe atla
Image
gazeteci polis şiddeti
Share

Adil Yargılanma Hakkına Erişim Derneği yerel gazetecilerin maruz kaldığı hak ihlallerini raporladı

Adil Yargılanma Hakkına Erişim Derneği (AYHED), gazeteci güvenliği ve basın özgürlüğünün temel sorunlarını ele aldığı "İnsan Hakları Savunucusu Yerel Gazetecilerin Hak İhlallerinin Belgelenmesi ve Hukuki Süreçlerin İzlenmesi Projesi" kapsamında çalışmalarının sonuçlarını paylaştı. 

AYHED,12 ilde yerel gazeteci, muhabir, haber ve internet kanalları temsilcileriyle görüşerek yaptığı saha araştırmasının raporunu "Şiddet Sarmalında Gazetecilik" başlığıyla yayınladı. Çalışmada kolluk kuvvetlerinin şiddetinin farklı biçimleriyle birlikte kayıt dışı çalıştırma, mobbing, esnek istihdam, ücretlerin düşüklüğü, çalışma koşullarının zorluğu, editoryal baskı veya sansür gibi “içerden hak ihlalleri” meseleleri de analiz edildi.

Kadın gazeteciler ve haber yaptıkları kadın mülteci ve göçmenler üzerinden toplumsal cinsiyet konusu vurgulanırken, gazetecilerin yerel ölçekte haber yaptığı çevre sorunları nedeniyle maruz kaldıkları hak ihlalleri de ele alındı.  

Yerel muhabirlerin mesleki faaliyetlerini yürütürken karşı karşıya kaldıkları cezai, idari ve hukuki yaptırımlar, bitmiş veya halen devam eden yargısal ve hukuki süreçlerini ise Av. İlhan Öngör ve Av. Serhat Ökmen inceledi. İncelemenin sonuçları "Yargı Kıskacında Yerel Gazetecilik İnsan Hakları Hukuku Bağlamında Dava İnceleme Raporu" başlığında yayınlandı. 

Her iki çalışmaya ekteki dosyalardan ulaşabilirsiniz.

Çalışma kapsamında "Haberin Ardındakiler" başlıklı bir belgesel de hazırlandı. 

İlgili Eğitim