Ana içeriğe atla
Image
kadın
Share

AĞ-DA, Eren Deniz Tol Anısına Destek Programı Başlattı

16.08.2021
Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Dayanışma Ağı (AĞ-DA), barış akademisyeni Eren Deniz Tol anısına araştırma ve savunuculuk destek programı başlattı. Üç ayrı dönemde dağıtılacak desteklerin ilk dönem başvuruları 2 Ağustos 2021 tarihinde açıldı. Destekler, toplumsal cinsiyet eşitliği alanında çalışan genç araştırmacıların sivil toplum örgütleriyle birlikte gerçekleştirecekleri araştırma ve savunuculuk faaliyetlerini kapsıyor. Son başvuru tarihi ise 5 Eylül 2021.

ağ-da

Programın amacı, genç araştırmacıların sivil toplum örgütlerinin alanda biriktirdiği deneyim ve bilgiyle bağının güçlendirmek; toplumsal cinsiyet eşitliği alanında çalışan araştırmacılar ile sivil toplum örgütlerinin işbirliğinde gerçekleştirilecek araştırma ve savunuculuk faaliyetlerine mali destek sunmak olarak belirlendi. Program, Türkiye’deki toplumsal cinsiyet eşitliği, kadın hakları, LGBTİ+ hakları ve bunlarla kesişen hak alanları (kadınlara ve LGBTİ+’lara yönelik ayrımcılık, azınlık mensubu kadınların hakları, mülteci kadın ve LGBTİ+’ların hakları vb.) üzerinde yapılacak araştırma veya savunuculuk faaliyetlerini destekliyor. Önerilen araştırma ya da faaliyetin bir araştırmacı tarafından toplumsal cinsiyet eşitliği alanında çalışan bir sivil toplum örgütü ya da kurumsal bir yapısı olmasa dahi toplumsal cinsiyet eşitliği alanında faaliyet gösteren bir inisiyatif, platform, benzeri oluşum- ile iş birliği içinde gerçekleştirilmesi gerekiyor. 

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan ve Türkiye’de ikamet eden yüksek lisans ve doktora öğrencileri ya da son başvuru tarihi itibariyle doktora mezuniyetinin üzerinden en fazla 7 yıl geçmiş olan araştırmacılar programa başvuru yapabiliyor. Toplamda 30 bin Euro’luk bir destek sağlayacak programa her bir başvurucu en fazla 20.500 TL’lik bütçesi olan araştırma veya savunuculuk çalışması ile başvurabiliyor.

Ayrıntılı bilgi ve başvuru rehberine www.ag-da.org adresinden ulaşabilirsiniz. Program ve başvuru ile ilgili sorularınızı [email protected] e-posta adresine iletebilirsiniz.

Eren Deniz Tol Hakkında

Eren Deniz Tol, Muğla Sıtkı Kocaman Üniversitesi Rektörlüğü tarafından Bu Suça Ortak Olmayacağız başlıklı bildiriyi imzaladığı için iki kez görevden alındı ve 27 Şubat 2017’de uzun süredir tedavi görmekte olduğu hastalığı nedeniyle hayatını kaybetti. Öğrencileri, Tol’u “dersine ilk girdiğinizde kendinizi üniversitede hissettiğiniz eşsiz hocalardan, asla ödün vermeyen, hayatımda gördüğüm en güçlü kadın”, “güçsüzün yanında olan cesur bir kadın” sözleriyle anlatıyor.

AĞ-DA hakkında

Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Dayanışma Ağı (AĞ-DA), toplumsal cinsiyet eşitliği alanında çalışan akademisyen ve sivil toplum örgütlerini bir araya getiren, birlikte çalışmalarını sağlayacak kanallar geliştirmeye çalışan bir ağ. Ağ, Ankara Dayanışma Akademisi ve Bir arada Derneği’nin ortak yürüttüğü “Dayanışma Akademileri Aracılığıyla Toplumsal Cinsiyet Eşitliğini Geliştirme” projesinin bir parçası olarak faaliyet gösteriyor.
 

İlgili Eğitim