Ana içeriğe atla
Image
Ağlar platformlar
Share

The World Federation of The Deaf (WFD) - Dünya İşitme Engelliler Federasyonu

Güncelleme Tarihi
08.04.2022
Dünya İşitme Engelliler Federasyonu, dünyadaki işitme engelli kişilerin en eski uluslararası organizasyonlarından biridir. Dünya genelindeki işitme engelli insanların tam erişilebilirlik, eşit insan hakları ve onları etkileyen karar alma süreçlerine katılımlarının önündeki engellerin fark edilmesiyle WFD, 23 Eylül 1951'de İtalya'nın Roma kentinde kuruldu. WFD, 133 ülkeden işitme engelli bireylere ait ulusal örgütleri bünyesinde toplayan uluslararası bir sivil toplum kuruluşudur. WFD üyeliği, ulusal üyelerin yanı sıra sınırlı ve uluslararası üyeler ile bireylere de açıktır.
Şehir:
Yurt Dışı
Ülke:
Finlandiya

Amaçlar ve Çalışma Şekli

WFD, uluslararası topluluk anlaşmaları doğrultusunda işitme engelli bireylere yönelik fırsat eşitliğini ve bu bireylerin topluma tam anlamıyla katılımını sağlayacak şekilde faaliyetlerini yürütmektedir.

Buna yönelik olarak, WFD bu konu hakkında çalışmakta olan kurum ve kuruluşlar arasında bilgi ve deneyim paylaşımının sağlanması; bu konuda mevcut politikaların izlenmesi ve bunlar üzerinde etki mekanizmalarının üretilmesi; dünyada işitme engelli bireylere yönelik tesislerin oluşturulması ve korunması konusunda çalışmalar yapan yerel, ulusal ve uluslararası gruplar, örgütler ve devletler ile ortak çalışma alanlarının oluşturulması; işitme engelli bireylerin seslerini duyurabilecekleri ve kendilerini ifade edebilecekleri bir ortam yaratılması ve konu hakkında toplumsal farkındalığın artırılması ve işitme engelli bireylerin içerisinde yaşadıkları toplumun kültürel zenginliğine katkıda bulunabilmelerinin olanaklı kılınması gibi faaliyetlerin de olduğu pek çok çalışma yürütmektedir.

Üyelik ve Üyelik Koşulları

WFD'nin dört tip üyelik kategorisi bulunmaktadır:

  • Standart Üyelik,
  • Ortak Üyelik,
  • Uluslararası Üyelik ve
  • Bireysel Üyelik

İletişim

Adres: Ziyaret Adresi
Light House (Valkea Talo)
Ilkantie 4
FIN-00400 Helsinki
FINLAND
Adres: Posta Adresi
P.O. Box 65
FIN-00401
Helsinki
FINLAND

Faks: +358 95 80 35 72

Web Sayfası:  www.wfdeaf.org

Facebook: www.facebook.com/Wfdeaf.org   

Vimeo: https://vimeo.com/user5781576/videos

Image
dijital

Herkes Dijital Sever Eğitimine Başvur

STOK Herkes Dijital Sever Eğitimleri Haziran Ayında Ankara'da Başlıyor.