Ana içeriğe atla
Image
webinar
Share

‘BM İnsan Hakları Komitesi ve İzleme Olanakları’ webinar kayıtları başladı!

06.05.2021
Etkiniz, 10 Mayıs'ta  Centre for Civil and Political Rights ile "BM İnsan Hakları Komitesi ve İzleme Olanakları: Soru Listesi Hazırlama, Raporlama, Bireysel Başvuru" başlıklı bir webinar düzenliyor.

İnsan hakları alanında çalışan STÖ temsilcileri, uluslararası uzmanlarla buluşmaya davetli!

Etkiniz AB Programı’nın uluslararası insan hakları mekanizmaları konusunda uzmanlarla gerçekleştirdiği webinarların altıncısı ‘BM İnsan Hakları Komitesi ve İzleme Olanakları: Soru Listesi Hazırlama, Raporlama, Bireysel Başvuru’ başlığı altında 10 Mayıs 2021, Pazartesi günü düzenlenecek.

etkiniz webinar

Tarih: 10 Mayıs 2021, Pazartesi
Saat: 17:00
Konuşmacı: Lazarie Eeckeloo (Medeni ve Siyasi Haklar Merkezi- Centre for Civil and Political Rights)
Yer: Zoom Webinars– internet üzerinden
*Webinar simultane tercüme ile çift dilli yürütülecek (İngilizce-Türkçe) ve işaret dili çevirisi bulunacaktır.

Webinarda Neler Konuşulacak?
Etkiniz webinarında hem BM İnsan Hakları Komitesi’nin işleyişiyle ilgili bilgi sahibi olacak hem de Komite’nin Türkiye’den STÖ’lere yaptığı 21 Mayıs 2021 son tarihli çağrının detaylarını öğrenebileceksiniz.

BM İnsan Hakları Komitesi Ne Yapar?

Komite, Turkiye’nin 2003 yılından bu yana taraf olduğu BM Medeni ve Siyasi Haklar Sözleşmesi’nin izleme organıdır. İnsan hakları örgütlerinin raporlamasına açık bu uluslararası mekanizmayı ne yazık ki Turkiye’den oldukça az sayıda insan hakları örgütü kullanıyor. Bu sebeple Etkiniz, hangi insan hakları izleme olanakları olduğunu konuşmak için Komite ile yakın çalışan ve Komite’ye erişme talebi olan diğer STÖlere destek olan Medeni ve Siyasi Haklar Merkezi’nden Làzarie Eeckeloo’yu konuk edecek.

Komite’nin Türkiye’deki STÖ’lere Çağrısı Neleri Kapsıyor?

BM İnsan Hakları Komitesi Temmuz 2021’de Türkiye Hükümeti’ne göndereceği “Endişe Duyulan Alanlar” ile ilgili sorularını belirlemeye yardımcı olması için STÖ’lerden 21 Mayıs 2021 tarihine kadar kısa bilgi notları ve sorular bekliyor. Komite’ye soru listesi hazırlama, raporlama ve bireysel başvuru süreçlerinin nasıl yürütüldüğüyle ilgili sorularınıza webinarda yanıt bulabilirsiniz. Ayrıca aşağıdan Komite’nin çağrısıyla ilgili STÖ Bilgi Notu’nu indirebilirsiniz.

Komite’nin Temmuz 2021’deki oturumuyla ilgili güncellemeleri bu adresten takip edebilirsiniz.

Online olarak yürütülecek etkinliğe bilgisayar veya telefonunuzu kullanarak katılabilirsiniz. Katılmak isteyenlerin linke tıklayarak kayıt formunu doldurması gerekmektedir.

Daha detaylı bilgi için lütfen tıklayınız.

doküman ikonu
İlgili Dokümanlar
İlgili Eğitim
İlgili İçerikler