Ana içeriğe atla
Image
Büyük Uzlaşı Büyükelçisi
Share

Büyük Uzlaşı Büyükelçisi Manuel Bessler Türkiye Ulusal Referans Grubu'nun davetlisi olarak Ankara'daydı

Büyük Uzlaşı Büyükelçisi Manuel Bessler, 25 Haziran 2024 Salı günü Ankara'da Türkiye Ulusal Referans Grubu içindeki farklı paydaş gruplarıyla bir araya geldi.  Sivil Toplum Geliştirme Merkezi ofisinde gerçekleştirilen görüşmelerde Büyükelçi Bessler, insani yardım alanında çalışan yerel ve ulusal sivil toplum örgütlerinden, fon sağlayıcılardan ve Birleşmiş Milletler Genişletilmiş Ülke Ekibi'nden (UNCT+) temsilcilerle temaslarda bulundu. 

Ankara ziyaretinde Lübnan ve Suriye'de kurulum çalışmaları devam eden Ulusal Referans Gruplarının temsilcileriyle de görüşen Büyükelçi Bessler, insani yardım alanında yerelleşme sürecinin önemine vurgu yaptı ve yerelin önderliği, kaliteli finansmana erişim ve stratejik ortaklıkların önemi konularına dikkat çekti. 

Büyükelçi Manuel Bessler Ankara ziyaretinde Türkiye'de sivil toplum, kamu kurumları, donor kurum ve kuruluşlar ile uluslararası kuruluşlar arasındaki koordinasyon ve Büyük Uzlaşı kapsamında yürütülen küresel ve ulusal çalışmalar üzerine de istişarelerde bulundu. Bessler, Türk Kızılay'ın düzenlediği akşam yemeğinde Dışişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Kemal Bozay, Türk Kızılay Başkanı Fatma Meriç Yılmaz ile bir araya geldi. AFAD Başkan Yardımcısı, TİKA Başkan Yardımcısı, Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Federasyonu ve Büyük Uzlaşı kapsamında kurulan Ulusal Referans Grubu'nun da katılım sağladığı etkinlikte Türkiye'deki yerelleşme çalışmaları hakkında görüşüldü. 

Büyükelçi Bessler’in Ankara ziyaretine Türkiye Ulusal Referans Grubu'nun sekretaryasını üstlenen Yerelleşme Savunuculuk Grubu (YSG) ve Türkiye Mülteci Konseyi (TMK) ev sahipliği yaptı. 

Büyük Uzlaşı Hakkında 

İnsani yardım alanında çalışan örgütlerle bu alanda fon sağlayan taraflar (donörler) arasında insani yardım çalışmalarının etkisinin ve verimliliğinin artırılması amacıyla 2016 yılında İstanbul'da Dünya İnsani Yardım Zirvesi düzenlenmiş ve Büyük Uzlaşı anlaşması imzalanmıştı. Yerelleşme taahhütleri, Büyük Uzlaşı çerçevesinde ve imzacıların destekleri ile 2016 yılından beri takip ediliyor. Bu takibi kolaylaştırmak adına, 2022 yılında insani yardım çalışmalarının yapıldığı ülkelerde ilgili paydaşları bir araya getirmesi için Ulusal Referans Grupları kurulması öngörülmüş ve dünyadaki ilk Ulusal Referans Grubu Türkiye'de 2023 yılı Ocak ayında kurularak çalışmalarına başlamıştı.

İlgili Eğitim