Ana içeriğe atla
Image
yaprak
Share

Cinsel Sağlık ve Üreme Sağlığı Konusunda Temel Bilgi Kitapçıkları Yayında

Sağlıkta Genç Yaklaşımlar Derneği Şubat depremlerinden etkilenen gençlere yönelik cinsel sağlık ve üreme sağlığı konusunda temel bilgi kitapçıkları hazırladı. Cinsel sağlık ve üreme sağlığı, istenmeyen gebeliği önleyici yöntemler, regl döngüsü, cinsel yolla aktarılan enfeksiyonlar, beden, onay ve güvenli ilişkileri gibi başlıklarda gençlere bilgi veren kitapçıklara hem çevrim içi hem de basılı olarak ulaşmak mümkün.

Kitapçıklarda neler var?

  1. Gençleri, ilk cinsellik konusunda bilgilendirmeyi ve ilk cinsellik öncesi dikkat edilebilecek noktaları anlatan İlk Cinselliğe Hazır mıyım? kitapçığı için tıklayınız. 
  2. Cinsel Yolla Aktarılan Enfeksiyonlar konusunda bilgilendirme, test, tanı ve tedaviye yönelik bilgileri kapsayan kitapçık için tıklayınız. 
  3. Güncel bilgiler doğrultusunda HIV’i ele almakta, test, tanı ve tedavi konusunda detaylı bilgi veren HIV’i ne kadar biliyoruz? kitapçığı için tıklayınız.
  4. Gebeliğin oluşum adımlarını anlatan ve gebelik belirtileri, gebelik testi ve gebelik sonrası süreçler konusunda bilgi veren Gebelik Nasıl Oluşur? kitapçığı için tıklayınız.
  5. İstenmeyen ve/veya riskli gebeliğin ne olduğunu, kişiler üzerindeki psikolojik ve fiziksel etkilerini anlatan, istenmeyen ve/veya riskli gebelikleri önleyici hangi yöntemlerin olduğunu ve güvenli düşük hakkında bilgiler veren Gebeliği Önleyici Yöntemler Nelerdir? kitapçığı için tıklayınız.
  6. Cinselliğin ne olduğunu ve güvenli cinselliğin adımlarını ve cinsellikle onay ve güvenli iletişime dair bilgiler veren Güvenli Cinselliğin Adımları Nelerdir? kitapçığı için tıklayınız. 
  7. Regl konusunda önemli özet bilgileri sağlamayı amaçlayan,  regl ve regl döngüsü hakkında bilgi veren Regl ve Regl Döngüsü kitapçığı için tıklayınız. 
  8. İlişkilerimizi Nasıl Güvenli Bir Şekilde İnşa Ederiz? kitapçığı için tıklayınız. 
  9. Beden değişim aşamalarına, cinsel organlara ve üreme organlarına dair özet bilgiler sağlayan Bedeni Tanımak kitapçığı için tıklayınız. 
  10. Herhangi bir korunma yönteminin kullanılmadığı cinsellik sonrasında olası cinsel yolla aktarılan enfeksiyonlar ve gebelik konusunda alınabilecek önlemleri veya atılacak adımlara yönelik temel bilgiler veren Korunmasız Cinsel İlişki Sonrası Ne Yapmalıyım? kitapçığı için tıklayınız. 
İlgili Eğitim