Ana içeriğe atla
Image
cinsel şiddetle mücadele
Share

Cinsel Şiddet Haberleri için Görsel Arşiv Açıldı

22.11.2020
Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği (CŞMD),  cinsel şiddet haberlerinde hak temelli görsel kullanımını teşvik etmek ve haber yapanların görsellere ulaşmalarını kolaylaştırmak amacıyla csgorselarsiv.org sitesini kullanıma açtı.

Cinsel şiddet haberi yapılırken cinsel şiddete dair mitleri yeniden üreten, şiddete maruz bırakılanın haklarını gözetmeyen bir görsel dünya yerine hak temelli bir anlayışı desteklemek üzere geliştirilen csgorselarsiv.org aracılığıyla cinsel şiddete maruz bırakılanı güçlendiren ve cinsel şiddet faaillerini odağa alan görsellere ulaşmak mümkün. 

Görsel arşiv

Kolektif bir çalışmanın ürünü olan Cinsel Şiddet Haberleri İçin Görsel Arşiv kadın ve LGBTİ+ 16 fotoğrafçının katkısıyla hayata geçirildi. Arşiv çalışması için ilk olarak fotoğrafçılar, grafik tasarımcılar, görsel iletişim çalışanlar, aktivistler, karikatüristlerle yapılan iki görsel üretim atölyesi  sonrası bir eylem planı hazırlanırken, ardından bir çağrı yapılarak bu arşiv hayata geçirildi. 

"Dil ve görsel üretimlerle değişimin parçası olun"  

CŞMD bu arşiv çalışmasını hak temelli görsellerin az oluşu, imaj bankalarından, gazetelerin görsel havuzlarından alınan temsili görsellerin cinsel şiddete dair yanlış inanışları yeniden ürettiği, haberlerde kullanılan görsellerin şiddete maruz bırakılanın haklarını gözetmediği, önceki haberlerin aynı şekilde tekrarlanmasıyla aynı yanlışların yapıldığı eleştirilerini dikkate alarak, bir görsel arşiv sitesi oluşturma fikri sonrasında hayata geçirdi.

​​​​​​Fotoğraf: Şehlem Kaçar

Fotoğraf: Şehlem Kaçar / csgorselarsiv.org

İlgili Eğitim