Ana içeriğe atla

Birleşmiş Milletler Afet Risk Azaltma Ofisi Afet Terminolojisi

Birleşmiş Milletler (BM) Afet Risk Azaltma Ofisi Afet Terminolojisi, BM Uluslararası Afet Azaltma Stratejisi (UNISDR) tarafından 2009 yılında hazırlanan terminoloji çalışması esas alınarak hazırlanmıştır. Terminoloji çalışması, afet risk azaltma kavramlarının ortak bir şekilde anlaşılmasını ve kullanılmasını teşvik etmeye ve yetkililerin, uygulayıcıların ve halkın afet risk azaltma çabalarına yardımcı olmayı amaçlamaktadır.
Yazar / Editör:
Yayına Hazırlayan ve Çeviren:
Özlem Altıparmak, İpek Sezgin
Tasarım: Mesut Bilicitürk
Yayın Yılı:
2023
Yayım Dili:
Türkçe
Yayınlayan:
Hukuk, Doğa ve Toplum Vakfı - HUDOTO
Share

Afet Risk Azaltmaya ilişkin göstergeler ve terminoloji üzerine çalışmak için BM Genel Kurulu’nun 69/284 sayılı kararıyla açık uçlu bir hükümetler arası çalışma grubu kurulmuştur. Uzmanlardan oluşan bu çalışma grubu, 2015-2030 Sendai Afet Risk Azaltma Çerçevesi’nin dünya genelinde uygulanmasında gelinen mesafeyi ölçmek, Kurumlar Arası Sürdürülebilir Kalkınma Hedefler Uzman Grubu’nun çalışmaları ile uyumlu bir dizi olası göstergenin geliştirilmesi ve “BM Uluslararası Afet Azaltma Stratejisi Afet Risk Azaltma Terminolojisi” başlıklı ve 2009 tarihli yayının güncellenmesi için çalışmalar yapmıştır.

Uzman Çalışma Grubu'nun, afet risk azaltmaya dair göstergeler ve terminolojiye ilişkin hazırladığı rapor BM Genel Kurulu tarafından 2 Şubat 2017’de kabul edilmiştir. Kabul edilen rapor ve öneriler doğrultusunda 2009 tarihli terminoloji güncellenmiştir.
 

Share
Image
YouTube Kanalı
Image
YouTube Kanalı

STGM YouTube Kanalı

STGM YouTube Kanalı'nda çeşitli eğitimler, sunumlar ve sivil alana dair güncel tartışmalar yer alıyor. Kanalımızı şimdi inceleyin, abone olun.

Haziran 2024