Ana içeriğe atla

Bu Romanlar Hep Böyle- Roman Gençlerin Eğitimde ve İstihdamda Yaşadıkları Ayrımcılık

8 ilde 105 Roman gençle yapılan görüşmelerden elde edilen bulgularla hazırlanan rapor, Roman çocuk ve gençlerin eğitimden kopmalarına dair önemli veriler ve öneriler içeriyor.
Yazar / Editör:
Hazırlayanlar
Hatice Çetinkaya
Hamit Levent Evci

Tasarım
Damla Pinçe
Yayın Yılı:
2022
Konu:
Roman Hakları
Yayım Dili:
Türkçe
Yayınlayan:
Sıfır Ayrımcılık Derneği
Share

Rapora göre yaklaşık olarak her 3 Roman gençten 2’si eğitim ortamlarında ayrımcılığa maruz kalıyor.

Türkiye’nin 8 farklı ilinden (Diyarbakır, Edirne, Hatay, İstanbul, İzmir, Gaziantep, Uşak ve Artvin) 15-25 yaş arası 105 Roman gençle (97 anket, 8 derinlemesine görüşme) yapılan görüşmelerden elde edilen bulgularla hazırlanan rapor, Roman çocuk ve gençlerin eğitimden kopuş oranlarının yüksek olduğunu gösteriyor.

İzleme çalışması kapsamında ortaya çıkan diğer önemli bir veri ise gençlerin istihdam oranları oldu. Araştırma kapsamında görüşülen gençlerin yarısından fazlası istihdamda değil. Raporda Roman gençlerin istihdamda bulunmama nedenleri olarak düşük eğitim düzeyi ile iş arama süreçleri ve iş ortamlarında karşılaşılan dışlanma-ayrımcılık geldiği belirtildi. İstihdam edilen gençlerin ise iş ortamlarında ayrımcılığa maruz kaldıkları not düşüldü.

Image
YouTube Kanalı
Image
YouTube Kanalı

STGM YouTube Kanalı

STGM YouTube Kanalı'nda çeşitli eğitimler, sunumlar ve sivil alana dair güncel tartışmalar yer alıyor. Kanalımızı şimdi inceleyin, abone olun.

Nisan 2024