Ana içeriğe atla

Evrensel Periyodik İnceleme Yoluyla Sağlık Hakkının Geliştirilmesi 

Sağlık Hakkı Derneği, "Evrensel Periyodik İnceleme Yoluyla Sağlık Hakkının Geliştirilmesi" başlıklı yayını Türkçe'ye çevirdi. Yayında sağlık hakkı, EPİ'nin birinci ve ikinci döngülerinde değinildiği kadarıyla gözden geçiriliyor.
Yazar / Editör:
Yayın Koordinatörü: Eşref Bilge Uğurlu
Çeviri Editörü: Öğr. Gör. Dr. Merve Deniz Pak Güre
Çeviri Editörü: Kevser Özcan
Çevirmen: Eşref Bilge Uğurlu
Yayın Yılı:
2022
Konu:
Sağlık Hakkı
Yayım Dili:
Türkçe
Yayınlayan:
Sağlık Hakkı Derneği
Share
20.04.2022

Evrensel Periyodik İnceleme (EPİ) Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi tarafından dört buçuk yılda bir küresel ölçekte insan hakları durumunu iyileştirmek amacıyla 193 BM üyesi ülkenin gözden geçirilmesi üzerine kurulmuş yeni bir mekanizmadır. 

İncelemeler, Devletlerin BM Şartı, İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi, Devletlerin taraf oldukları BM insan hakları sözleşmeleri, uluslararası insancıl hukuk sözleşmeleri ve Devlet tarafından yapılan gönüllü taahhütler temelinde gerçekleşiyor.

EPİ'nin birinci döngüsü 2008-2011 ve ikinci döngüsü 2012-2016 tamamlandı. Üçüncü döngü süreci ise 2017-2022 yıllarını kapsıyor. Bu döngülerde Türkiye'ye dair incelemeler, Mayıs 2010, Ocak 2015 ve Ocak 2020 tarihlerinde gerçekleşti.

Image
YouTube Kanalı
Image
YouTube Kanalı

STGM YouTube Kanalı

STGM YouTube Kanalı'nda çeşitli eğitimler, sunumlar ve sivil alana dair güncel tartışmalar yer alıyor. Kanalımızı şimdi inceleyin, abone olun.

Temmuz 2022