Ana içeriğe atla

Kadın ve Uluslararası Göç

Birleşmiş Milletler (BM) Nüfus Fonu’nun, “Umuda Yolculuk, Kadın ve Uluslararası Göç” başlık raporu yayımlandı.​​​​​​​ Kadınların tüm dünyadaki göçmenlerin neredeyse yarısını oluşturduğu belirtilen raporda, uluslararası toplumun göçmen kadınların topluma sunduklarının önemini henüz yeni kavramaya başladığı vurgulandı.
Yazar / Editör:
María José Alcalá, Patricia Leidl
Yayın Yılı:
2006
Konu:
Kadın Hakları
Yayım Dili:
İngilizce
Yayınlayan:
Birleşmiş Milletler (BM) Nüfus Fonu
Share

Birleşmiş Milletler (BM) Nüfus Fonu’nun, “Umuda Yolculuk, Kadın ve Uluslararası Göç” başlık raporu yayımlandı. Kadınların tüm dünyadaki göçmenlerin neredeyse yarısını oluşturduğu belirtilen raporda, uluslararası toplumun göçmen kadınların topluma sunduklarının önemini henüz yeni kavramaya başladığı vurgulandı.

Raporda, göçün kadınlar için daha müreffeh bir yaşam vaat etse karanlık yanlarının da olduğu; insan ticaretinden, ev işçilerinin maruz kaldığı sömürüye değinildi. Rapor, göçün güvenli ve yasal yollarla gerçekleştirilmesi konusunda yeterli fırsatların olmamasından kaynaklı ortaya çıkan tehlikelere işaret etti.

Yurt dışında çalışan milyonlarca kadının yer yıl kazandıkları yüz milyonlarca doları evlerine ve göç ettikleri anayurtlarına gönderdikleri bilgisi verilen raporda, göçmen kadınların ayrıca gittikleri ülkelerde çalışan ailelerin evlerine çalıştığı, hastalara ve yaşlılara baktığı; teknik ve profesyonel uzmanlıklarda yer aldığı, vergi ödediği ve pek çok insan tarafından küçümsenen bir yaşam kalitesine razı olduğu belirtildi.

Image
YouTube Kanalı
Image
YouTube Kanalı

STGM YouTube Kanalı

STGM YouTube Kanalı'nda çeşitli eğitimler, sunumlar ve sivil alana dair güncel tartışmalar yer alıyor. Kanalımızı şimdi inceleyin, abone olun.

Haziran 2024