Ana içeriğe atla

Roman Haklarına Duyarlı Habercilik Rehberi

“Roman Karşıtlığına Dur De!” başlıklı proje çerçevesinde hazırlanan Roman Haklarına Duyarlı Habercilik Rehberi, roman haklarına duyarlı habercilik pratiklerinin yaygınlaşması için hazırlandı. 
Yazar / Editör:
Hazırlayanlar
Erencan Çekiç
Ebru Uzpeder
Yayın Yılı:
2024
Konu:
Roman Hakları
Yayım Dili:
Türkçe
Yayınlayan:
Romani Godi
Share

Çalışma kapsamında ilk olarak Romanları konu alan haber ve içerikler ile medyada Romanlara yönelik nefret söylemi örnekleri taranarak hak temelli gazetecilik pratiklerine ilişkin durum ve ihtiyacın anlaşılmasına çalışıldı.

Ardından  yerel gazeteciler, bağımsız gazeteciler ve haber üretimi yapan sivil toplum örgütlerini güçlendirmek üzere yapılan atölye programında Antigypsizm’in (Çingene karşıtlığı) kamusal yaşamda ve medyadaki tezahürü, hak temelli gazetecilik İlkeleri, roman haklarına saygılı habercilik dili ve görsel malzeme seçimi konuları ele alındı.

27 Nisan 2024 tarihinde atölye programı katılımcıları, bağımsız gazeteciler ve aralarında Roman derneklerinin de olduğu sivil toplum örgütü temsilcilerini bir araya getiren Medyada Roman Karşıtlığı ile Mücadele Çalıştayı’nda ise Roman Haklarına Duyarlı Habercilik Rehberi taslağı üzerine tartışıldı. Fikir ve önerilerin toplanmasının ardından rehbere son şekli verildi.

Image
YouTube Kanalı
Image
YouTube Kanalı

STGM YouTube Kanalı

STGM YouTube Kanalı'nda çeşitli eğitimler, sunumlar ve sivil alana dair güncel tartışmalar yer alıyor. Kanalımızı şimdi inceleyin, abone olun.

Haziran 2024