Ana içeriğe atla

Türkiye'de Cinsel sağlık ve Üreme Sağlığı Durum Analizi Raporu

Rapor, Uluslararası Çocuk Merkezi (UÇM) ve Başkent Üniversitesi Kadın-Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Araştırma ve Uygulama Merkezi (BÜKÇAM) tarafından bir Cinsel Sağlık ve Üreme Sağlığı Hakları Platformu yayını olarak hazırlandı. 
Yazar / Editör:
Editörler
Prof.Dr. Tomris Türmen
Prof. Dr. Ayşe Akın

Yazarlar
Dr. Ayşegül Esin
Doç.Dr. Sare Mıhçıokur
Canan Demir
Gizem Kanal
Yayın Yılı:
2021
Konu:
Cinsel Sağlık
Yayım Dili:
Türkçe
Yayınlayan:
Cinsel Sağlık ve Üreme Sağlığı Hakları Platformu
Share

Türkiye’de cinsel sağlık ve üreme sağlığı (CSÜS) hizmetleri ve üreme haklarının güncel durumunun ortaya konulması için hazırlanan bu rapor, iki bölümden oluşuyor.

Birinci bölümde, Türkiye’de cinsel sağlık üreme hizmetleri (CSÜS) ve haklara erişim, riskli gebelikler ve anne ölümleri, doğurganlığın düzenlenmesi karşılanamayan gereksinim, gençler, genç kadınlar, göçmen kadınlar, engelli gençler, LGBTİ+ların CSÜS hizmetlerine erişimi ile ilgili mevcut durum ortaya konuyor. 

Rapor’un ikinci bölümünde ise derinlemesine görüşme ve odak grup tartışmaları yöntemleri kullanılarak yapılan niteliksel saha çalışması ile Türkiye’deki CSÜS hizmetleri hem hizmeti sunan hem de hizmet ihtiyacı olan toplam 80 kişinin görüşleri, uygulamaları ve deneyimleri değerlendiriliyor. 

Image
YouTube Kanalı
Image
YouTube Kanalı

STGM YouTube Kanalı

STGM YouTube Kanalı'nda çeşitli eğitimler, sunumlar ve sivil alana dair güncel tartışmalar yer alıyor. Kanalımızı şimdi inceleyin, abone olun.

Temmuz 2024