Ana içeriğe atla

Türkiye’de yaşayan HIV Pozitiflerin 2021 Yılında Maruz Bırakıldıkları Hak İhlalleri Raporu

Pozitif-iz Derneği “Türkiye’de yaşayan HIV Pozitiflerin 2021 Yılında Maruz Bırakıldıkları Hak İhlalleri Raporu” ile damgalanma ve ayrımcılığı ortaya koydu. Rapor Ağustos 2021 tarihinde erişime açılan Medikal Ulak (MEDULA) sisteminin ise yeni hak ihlallerine yol açtığını gösterdi. 
Yazar / Editör:
Hazırlayan
Av. İsmail Cihan Tuğcu

Katkı Sağlayan
Av. Nazlı Fatma Gülel

Vaka Aktarımları
Çiğdem Şimşek
Önder Bora
Yayın Yılı:
2022
Konu:
Sağlık Hakkı
Yayım Dili:
Türkçe
Yayınlayan:
Pozitif-iz Derneği
Share

2021 yılında da Covid-19 pandemisinin HIV ile yaşayanlar üzerindeki etkileri devam ederken, özellikle sağlık alanında yaşanan hak ihlalleri de arttı. Başta aile hekimleri olmak üzere, sağlık çalışanlarının HIV ile ilgili yeterli bilgiye sahip olmaması; tedaviden kaçınması, hastaya ayrımcılık uygulaması neticesinde, HIV ile yaşayan kişiler sağlığa erişimde büyük engellerle karşılaştı.

Hangi branşta olursa olsun, HIV ile yaşayan sağlık çalışanlarının mesleklerini yapmalarına tıbbi ve hukuki olarak hiç bir engel bulunmamasına karşın, MEDULA'nın erişime açılmasından en çok HIV ile yaşayan sağlık çalışanları etkilendi. HIV ile yaşayan sağlık personelleri izinleri dışında tanılarının öğrenilmesi, damgalanma ve ayrımcılık kaygıları nedeniyle, kendi çalıştıkları kurumun enfeksiyon servislerine bile başvuramadılar. Tüm bu olumsuzluklar neticesinde tedavi ve takipleri için farklı bir hastaneye, hatta başka şehirlerdeki bir kuruma gitmek zorunda kaldılar.

Image
YouTube Kanalı
Image
YouTube Kanalı

STGM YouTube Kanalı

STGM YouTube Kanalı'nda çeşitli eğitimler, sunumlar ve sivil alana dair güncel tartışmalar yer alıyor. Kanalımızı şimdi inceleyin, abone olun.

Şubat 2024