Ana içeriğe atla

Üniversitelerde LGBTİ+ Eşitliğinin İzlenmesi 2020 Raporu Yayınlandı

Üniversitelerde LGBTİ+ eşitliğinin ölçülmesi amacıyla pilot olarak Ege Üniversitesi ve İzmir Ekonomi Üniversite’sine odaklanan “Üniversitelerde LGBTİ+ Eşitliğinin İzlenmesi 2020 Raporu” yayınladı. Üniversitelerde LGBTİ+ eşitliğinin ölçülmesi için Campus Pride Index tarafından hazırlanan kriterler yerelleştirilerek Türkiye'deki üniversite sistemine ve mevcut koşullara göre yeniden düzenlendi.
Yazar / Editör:
Hazırlayanlar
Barış Azar
Kerem Dikmen
Mahmut Şeren
Şimşek Yiğit Yücel
Danışman
Kerem Dikmen
Katkı Sunanlar
Ahmet Emirhan Şaşmaz
Ayşe Yağmur Yıldırım
Duygu Yayla
Ecem Payçu
Enes İçen
İrem Düzyol
Melika Aydın
Meryem Ulus
Nilay Öner
Rıfat Can Yiğit
Zeynep Günhan
Tasarım
Sevinç Tuğçe Kurt
Yayın Yılı:
2020
Konu:
LGBTİ+
Yayım Dili:
Türkçe
Yayınlayan:
Genç Lezbiyen Gey Biseksüel Trans İnterseks Gençlik Çalışmaları ve Dayanışma Derneği (Genç LGBTİ+)
Share
22.03.2021

Yapılan çalışmada her iki üniversitenin mevzuatları, ders içerikleri, imkanları, akademik kadroları ve üniversite bünyesinde yürütülen tez çalışmaları bakımından hem açık kaynak araştırmalarıyla hem de bilgi edinme başvuruları yoluyla incelendi. Üniversite öğrencilerinden oluşan hak sahipleriyle mülakatlar yapılarak elde edilen verilerin doğrulaması yapıldı. Son olarak elde edilen veriler hazırlanan kriterlere göre değerlendirilerek Üniversite LGBTİ+ Eşitlik Endeksi üzerinden raporlandı. Hem raporlama aşamasında üniversitelerle kriterler paylaşılıp kendilerini değerlendirmeleri istendi hem de raporlama sonrası üniversitelerle sonuçlar paylaşıldı.

Üniversite LGBTİ+ Eşitliği Endeksi kriterlerine göre Ege Üniversitesi 73 puanlık kriter listesinden 6 puan alırken, İzmir Ekonomi Üniversitesi 5 puan aldı.

Etkiniz Avrupa Birliği Programı desteğiyle gerçekleştirilen çalışmanın tam metnine erişmek için aşağıdaki doküman tıklayınız.

İlgili İçerikler
Image
YouTube Kanalı
Image
YouTube Kanalı

STGM YouTube Kanalı

STGM YouTube Kanalı'nda çeşitli eğitimler, sunumlar ve sivil alana dair güncel tartışmalar yer alıyor. Kanalımızı şimdi inceleyin, abone olun.

Nisan 2021