Ana içeriğe atla
Image
diyalog
Share

En Roman Dostu Belediye Başkanı Kampanyası Başladı

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen ‘En Roman Dostu Belediye Başkanı’ kampanyası başvuruları başladı.

Kampanya Roman İçermesi hakkında farkındalık yaratmak, yaklaşımları değiştirmek ve engellerin aşılmasına katkı sağlamayı amaçlıyor.

Kampanya belediyeler ve Roman toplulukları arasındaki diyaloğu güçlendirecek ve en iyi uygulama örneklerini görünür kılacaktır. “En Roman Dostu Belediye Başkanı’nın” seçimi, belediyeler ve Roman toplumunun nasıl bir araya gelebileceği ve eşit düzeyde diyalog kurabileceği hakkında toplulukların görüşlerini hayata geçirmesine yardımcı olacaktır.

Arnavutluk, Sırbistan, Kosova, Kuzey Makedonya Cumhuriyeti, Bosna Hersek ve Türkiye’de En Roman Dostu Belediye Başkanı ödülünü almaya hak kazanan belediye başkanları, Roman Haftası kapsamında, 16-19 Mayıs 2022 tarihleri arasında Brüksel’de özel bir etkinliğe katılacak ve AB Komisyonu’nun Komşuluk ve Genişleme Genel Direktörlüğü’nden (DG NEAR) üst düzey bir temsilciyle bir araya gelecekler. 

1 Mart – 15 Nisan 2022 tarihleri arasında sürecek olan kampanya içi bağımsız bir jüri oluşturulacak ve kazanan başvuru formu uyarınca belirlenecek.

Detaylı bilgiye ve başvuru formuna buradan ulaşılabilir.

En Roman Dostu Belediye Başkanı kampanyası, Avrupa Komisyonu tarafından finanse edilen, Roma Active Albania ve ERGO Network ortaklığında yürütülen ve Sıfır Ayrımcılık Derneği’nin Türkiye yürütücüsü olduğu “Batı Balkanlar ve Türkiye’de Roman Kadınının Değişim Gücü“ projesi çerçevesinde Arnavutluk, Sırbistan, Kosova, Kuzey Makedonya Cumhuriyeti, Bosna Hersek ve Türkiye’de yürütülmektedir.

kampanya
İlgili Eğitim