Ana içeriğe atla
Image
fon kaynakları 2
Share

Japonya Büyükelçiliği Yerel Projelere Hibe Programı 

Güncelleme Tarihi
12.11.2020
Japon Hükümeti Yerel Projelere Hibe Yardımı (GGP) olarak adlandırılan programda sivil toplum örgütleri, dernekler ve belediyeler gibi çeşitli kuruluşlarca önerilen projeleri geri ödemesiz bir mali yardımla desteklemektedir.
Konu:
Fon Veren:
Elçilikler

Program Hakkında

Japon Hükümeti, kalkınmakta olan ülkelerde temel ihtiyaçları karşılamak üzere hazırlanmış kalkınma projelerine yönelik bir mali yardım programı sunmaktadır. Yerel Projelere Hibe Yardımı (GGP) olarak adlandırılan bu program, sivil toplum örgütleri, dernekler ve belediyeler gibi çeşitli kuruluşlarca önerilen projeleri geri ödemesiz bir mali yardımla desteklemektedir.

Öncelikli Alanlar

  • Temel Sağlık: Koruyucu sağlık hizmetlerinin geliştirilmesi, sağlık merkezlerinin ekipmanlarının yenilenmesi ve yeni ekipman sağlanması.
  • Engelliler: Engelliler için özel okul veya merkezler, üretime yönelik atölyeler.
  • Kalkınmada Kadın: Kadınların bölgede kalkınmasını hedefleyen beceri geliştirme, mesleki eğitim ve rehabilitasyon merkezleri.
  • Kamu Faydası/Diğer Dezavantajlı Kesimler: Yaşlılar için özel bakım merkezleri, huzurevleri, çocuklara ve gençlere yönelik eğitim ve rehabilitasyon merkezleri, sokakta çalışan ve yaşayan çocuklar veya kimsesizler için tesisler.
  • Kapasite Geliştirme ve Eğitim: Mesleki eğitim, özel topluluklar için kapasite geliştirme programları.
  • Diğer Proje Konuları: Gelir eşitsizliğinin düzenlemesi, temiz su temini, küçük çaplı afet yönetimi ve afet zararlarının önlenmesi.

Başvuru Hakkında

Sivil toplum örgütleri ve belediyeler başvuruda bulunabilirler. Türkiye'nin tüm bölgelerinden proje başvuruları kabul edilecek olup, ülkenin her yerinde proje uygulanabilecektir. Ancak Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerine öncelik verilecektir. Projeler, toplumdaki dezavantajlı kesimleri hedefleyen konularda olmalıdır.

Başvurular, program yürürlükte olduğu sürece yılın her dönemi yapılabilir. Projeler Japonya Büyükelçiliği tarafından belirlenecek olan süre boyunca devam etmelidir. Projeler bu süre boyunca Büyükelçilikçe denetlenir. Değerlendirme ve projelere para transferinin zamanlaması, projenin onaylandığı yılın Japonya mali takvimine göre, büyükelçilik tarafından belirlenmektedir. 

Proje başına sağlanabilecek maksimum hibe miktarı 10 milyon Japon Yeni’dir. (10 milyon Japon Yeni yaklaşık olarak 90.000 ABD Dolarıdır.) Proje harcamaları kapsamındaki Katma Değer Vergisi (KDV) Büyükelçilik tarafından karşılanmamaktadır. KDV tutarı başvuru sahibi veya başvuru sahibi tarafından belirlenecek proje ortakları tarafından ödenmelidir. Proje bütçeleri en fazla 90.000 ABD Doları (KDV hariç) olarak hazırlanmalıdır. Internet sitesinde başvuru ile ilgili geniş bilgi bulunmaktadır.

Ayrıntılı Bilgi: https://www.tr.emb-japan.go.jp/itpr_ja/hibeyardimi.html
Web Sitesi: https://www.tr.emb-japan.go.jp/itprtop_tr/index.html

İletişim

E-posta: [email protected]

Image
YouTube Kanalı
Image
YouTube Kanalı

STGM YouTube Kanalı

STGM YouTube Kanalı'nda çeşitli eğitimler, sunumlar ve sivil alana dair güncel tartışmalar yer alıyor. Kanalımızı şimdi inceleyin, abone olun.

Eylül 2022