Ana içeriğe atla
Image
Güç Hikayeleri
Share

Güç Hikayeleri anlatıcıları “Işığı Bekleyenler” Adana’da dinleyicileriyle buluştu

Avrupa Birliği tarafından desteklenen Sivil Toplum Kapasite Güçlendirme Merkezi Projemiz kapsamında sivil alandan doğan gerçek öykülerin birinci ağızdan anlatıldığı "Güç Hikayeleri" buluşmaları 28 Haziran 2024 Cuma günü, Adana Büyükşehir Belediyesi Taşköprü Konukevi'nde düzenlendi.

Sivil alandan dört kadın anlatıcıdan, dört güç hikayesini dinledik

Doğduğu sınıf gereği eşitsizlikleri kendine dert edinmiş Muhal Leventeli İkikardeş’ten, daha çocukken maruz kaldığı ayrımcılıkları, Adana’da avukatlık yaparken haksızlıklarda mücadele etmenin ve hak alanında var olmanın türlü yolları olduğunu öğrendiğini ve eşitsizliklerle nasıl baş edilebileceğini dinledik.

Muhal’den sonra Özlem Arman hastanedeki çocukları anlattı. "Mutlu Olalım" projesini hayata geçiren ve 23 yıldır İzmir'de devlet ve üniversite hastanelerinde yatmakta olan çocukların tedavileri sırasında, sadece bedenen değil, ruhen de sağlıklı olmaları için gönüllü ekibiyle birlikte çalışan Özlem, hastanede uzun süre tedavi gören çocukları ve çocukların hikayelerini anlattı. Bir zamanlar kendisi de bu çocuklardan olan Özlem, tedavi gören çocukların mutluluğu için dayanışmayı elleriyle örmeye devam ediyor. 

Hatay’da hayatını çoğu kadın gibi sevdikleri için fedakarlıklar yaparak geçirirken, 6 Şubat Depremi ile nasıl bir değişim yaşadığını Filiz Sakallı’dan dinledik. 90 saniyede hayatın nasıl alt üst olduğunu ve şimdi çocuk ve kadın topluluklara özel masallar anlatarak nasıl Hatay’da yaşayıp hayata tutunmaya çalıştığını dinledik. İlerleyen yaşını ve hayattan kaçırdıklarını fark ederek ertelediklerini yapmaya başlayan Filiz’den hayatımızdaki seçim özgürlüğümüz üzerine ‘asla geç değildir’ mesajı ile önemli bir güç hikayesi dinledik. 

Dördüncü anlatımcı Derya Savita Altay’a gelince… Bir gönül yolcusu olarak kendini tanımlayan Derya’dan emeğin görünmez hali olan ev işçiliği üzerine bir güç hikayesi dinledik. Derya, erkek egemen çalışma ortamında yaşadığı temizlik işçiliğine dair deneyimini, uğradığı haksızlıklara karşı nasıl durduğunu ve girişimci olma sürecini anlattı. Derya, güç hikayeleri eğitimleri boyunca sivil toplumu yakından tanıdığını ve mücadelesine örgütlü bir biçimde devam etme düşüncesi olduğunu da içtenlikle paylaştı. 

Güç Hikayeleri Yokuş Yol’a başlığı ile Diyarbakır’da devam edecek

3 Temmuz 2024 Çarşamba Günü üç anlatıcı, kendi hikayelerini Diyarbakır DİTAV’da saat: 20.00 - 22.00 arasında anlatacak.  Yokuş Yol'a başlıklı buluşmada hikaye anlatımında sürgünde, doğada, sınırlarda köklerini arayanların kayıtdışı izlerinin hikayesini dinleyeceğiz. Çanakkale'den Van'a, Diyarbakır'dan Ankara'ya farklı hayatların izlerini süreceğiz. 

Katılmak için tıklayın!

Güç Hikayeleri Buluşmaları nedir?

Güç Hikayeleri birbirimize kendi hikayelerimizi anlatıp dinlediğimiz buluşmalarımızın adı. Sivil toplum çalışanları, gönüllüleri ve meraklıları olarak hikaye anlatımı için bir araya geliyoruz. "Güç Hikayeleri"nde sivil alanın farklı mecralarında doğan gerçek öyküleri birinci ağızdan dinliyor, anlatıcıların hikayeleriyle birlikte düşünüyor ve değişime giden zorlu yollarda birlikte nasıl ilerleyebileceğimize dair konuşuyoruz. 
 

Güç Hikayeleri Adana
Güç Hikayeleri Adana
Güç Hikayeleri Adana
Güç Hikayeleri Adana
Güç Hikayeleri Adana
Güç Hikayeleri Adana
Güç Hikayeleri Adana
Güç Hikayeleri Adana
Güç Hikayeleri Adana
Güç Hikayeleri Adana
Güç Hikayeleri Adana
Güç Hikayeleri Adana
Thumbnail
Thumbnail
Thumbnail
Thumbnail
Thumbnail
Thumbnail
İlgili Eğitim