Ana içeriğe atla
Image
yerelleşme
Share

İstanbul’da ‘Yerelleşme’ Çalıştayı

06.10.2021
İnsani yardım çalışmalarında güncel tartışmalar, ‘yerelleşme’yi öneriyor. Türkiye’de Yerelleşme Savunuculuk Grubu, hareket planını çıkarmak üzere 14 Ekim’de İstanbul’da bir çalıştayda buluşuyor.

yerelleşme

Bütün dünyada, doğal ya da insan kaynaklı felaketlerden etkilenen insan ve canlıların sayısı yükseldikçe, insani yardım çalışmalarına ihtiyaç da artmaya devam ediyor. Maddi kaynaklar kısıtlı... Ne profesyoneller ne gönüllüler yetiyor... Şimdi, insani yardımın kendisini de iyileştirmenin; en az kaynakla en etkili çözümleri keşfetmenin zamanı. İnsani yardım, sadece bizi ilgilendiren coğrafyalardaki afetler sonrasında hatırladığımız bir mesele olmaktan uzaklaşmalı ve bulunduğumuz yerde bizi her türlü riske karşı güçlendiren bir sisteme sahip olmalı. Yerelleşme Savunuculuk Grubu, tam da bu nedenle, insani yardımda ‘yerinde çözüm, yerelden çözüm’ şiarıyla Türkiye’deki STÖ’leri yerelleşme odağında buluşturmak hedefiyle meydana geldi.

Yerelleşme Savunuculuk Grubu, insani yardım sisteminin reform ihtiyaçlarına, yerelleşme unsurlarını harmanlayarak cevap vermek istiyor. Hayata Destek Derneği, İnsan Kaynağını Geliştirme Vakfı (İKGV) ve Sivil Toplum Geliştirme Merkezi’nin (STGM) inisiyatifiyle ilerleyen grupta 24 yerel ve ulusal STÖ yer alıyor. Yaklaşık bir senedir iki haftada bir toplanan Yerelleşme Savunuculuk Grubu, insani yardımın Türkiye’de yerelleşebilmesi için hedefler ortaya koyarak, bunlara yönelik stratejiler geliştiriyor. 

Grup, Ekim ayında çalışmalarını temellendirip, derinleştirecek bir çalıştayda bir araya geliyor. Yerelleşme Savunuculuk Grubu Çalıştayı, 14 Ekim Perşembe günü İstanbul Bilgi Üniversitesi Sosyal Kuluçka Merkezi’nde yüz yüze düzenlenecek. Grup üyesi STÖ’lerin ortak imzasını taşıyacak bildirinin oluşturulacağı etkinlikte, ayrıca sivil toplum dünyasının tüm paydaşlarını ‘yerelleşme’ eksenine çağıracak hareket planı belirlenecek. Grup, kendi katılımcı kriterlerini de yeniden gözden geçirerek güncelleyecek. Çalıştayın kolaylaştırıcılığı STGM tarafında yürütülecek.

ETKİNLİK : Yerelleşme Savunuculuk Grubu Çalıştayı
TARİH : 14 Ekim Perşembe, 09:00
YER : İstanbul Bilgi Üniversitesi Sosyal Kuluçka Merkezi

Yerelleşme Savunuculuk Grubu toplantılarına, çalıştaya dahil olmak veya grup ile ilgili daha fazla bilgi ve iletişim için: [email protected] adresine yazabilirsiniz.