Ana içeriğe atla
Image
Katılım hakkı
Share

Katılım Hakkı Eğitiminde STÖ'lerle Buluştuk

Avrupa Birliği tarafından desteklenen ve TÜSEV ile birlikte yürüttüğümüz Örgütlenme Özgürlüğünün İzlenmesi Projesi kapsamında savunuculuk ve katılım başlıklarında STÖ’lerin kapasitesinin güçlendirilmesi için Katılım Hakkı eğitimini Ankara'da düzenledik.

Türkiye'nin farklı kentlerinden STÖ'lerin katıldığı 4 günlük eğitiminin buluşmasını 3-4 Haziran 2022, ikinci buluşmayı ise 17-18 Haziran 2022 tarihlerinde gerçekleştirdik. Eğitimde ulusal ve uluslararası mevzuatta örgütlenme özgürlüğü, savunuculuk, kampanya, lobicilik teknikleri, bilgi edinme, kanıt temelli savunuculuk ve araştırma teknikleri, yasa hazırlama süreçlerine STÖ katılımı, yerel katılım mekanizmaları ve merkezi idareye katılım mekanizmalarını ele aldık.

Ulusal ve uluslararası mevzuatta Örgütlenme Özgürlüğünü Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyesi Dr. Ulaş Karan aktarırken, savunuculuk yöntemlerini Hakan Ataman, kanıt temelli savunuculuğu ise ODTÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü öğretim üyesi Dr.Derya Göçer anlattı. 

Eğitimin ikinci bölümünde yerel katılım mekanizmaları başlığını Kentsel Stratejiler ve Yerel Uygulamalar Derneği kurucularından İkbal Polat anlatırken, yasa hazırlama süreçlerine STÖ katılımını ise TOBB ETÜ Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Fahri Bakırcı aktardı. 

Eğitime katılan örgütler şöyle;  Atölye Eğitim ve Sanat Derneği, Çocuk İşçiliğini izleme ve Önleme Derneği,  Işkın Sosyal İnovasyon Derneği, Rosa (Gül) Kadın Derneği, Kadın Adayları Destekleme Derneği, SPoD- Sosyal Politika, Cinsiyet Kimliği ve Cinsel Yönelim Çalışmaları Derneği, Arayüz Kampanyası, Meme Kanserlileri Derneği, Alevi Düşünce Ocağı, Eğitimde Görme Engelliler Derneği, Üniversiteli Kuir Araştırmaları ve LGBTİ+ Dayanışma Derneği, KızBaşına, Yaşam Bellek Özgürlük Derneği.

Katılım hakkı Eğitimi Haziran 2022

 

İlgili Eğitim