Ana içeriğe atla
Image
Katılım hakkı
Share

Konferans: LGBTİ+’ların İfade Özgürlüğü ve Sansür

Susma Platformu ve Kaos GL 29 Mayıs’ta medya, yayıncılık ve sanatta LGBTİ+’lara uygulanan sansür ve LGBTİ+’ların karşılaştıkları diğer ifade özgürlüğü ihlallerine dair farklı oturumların olacağı bir konferans düzenliyor.

susma kaos gl

29 Mayıs Cumartesi günü 13.00-18.00 saatleri arasında yapılacak çevrim içi konferansta medya, yayıncılık ve sanat başlıkları altında LGBTİ+’ların ifade özgürlüğü, sansür, nefret söylemi ve ayrımcılıkla mücadele yolları konuşulacak.

Buraya tıklayarak kayıt olabilirsiniz

Konferans, Kaos GL’den Yıldız Tar ve Susma Platformu’ndan Alican Acanerler’in açılış konuşmasıyla başlayacak. Tar, Kaos GL Medya İzleme Raporu ışığında medyada LGBTİ+ temsillerine değinecek. Acanerler ise “Türkiye’de Sansür ve Otosansür” raporlarından LGBTİ+’lar ile ilgili öne çıkan sonuçları paylaşacak.

Konferansın ilk oturumunda Kaos GL Hukuk Koordinatörü Av. Kerem Dikmen, “İfade Özgürlüğü Denizinde Nefret Adası Olabilir mi?” sorusunun peşine düşecek ve medya ve hukuk alanından sansür örneklerini paylaşacak. Galatasaray Üniversitesi’nden Dr. İdil Engindeniz ise “Medyadaki Nefret Söylemi LGBTİ+’ların İfade Özgürlüğünü Nasıl Etkiliyor?” diyerek dünden bugüne medyada nefret söylemi ve ifade özgürlüğünü tartışacak. Oturumun moderatörü ise Yıldız Tar.

İkinci oturum olan yayıncılık oturumunda Aşkın L* Hali kitap seti editörlerinden Oya Burcu Ersoy, hem seti hem de dünden bugüne Kadın Kadına Öykü Yarışması’nın açtığı alanları anlatacak. Ardından Hatice Kapusuz, “Çocuk Edebiyatında Sansür ve Muzır Kurul” başlığıyla çocuk kitaplarına uygulanan sansürü anlatacak. Oturumun moderatörü ise Kaos GL dergisi editörü Umut Güven.

Konferansın son oturumunda sanat tartışılacak. “Sanatta ifade özgürlüğü ve sansür” başlıklı oturumda Kaos GL Ankara Queer Sanat Programı’ndan Aylime Aslı Demir, TAPA’dan Özgür Can Taşçı ve Pembe Hayat Kuirfest Kuir Sanatçılar Dayanışma Ağı’ndan Arya Zencefil, sansüre karşı dayanışma imkanlarını konuşacak. Oturumda Argonotlar ve Susma Platformu’ndan Kültigin Kağan Akbulut moderatör olarak yer alacak.

İlgili Eğitim