Ana içeriğe atla
Image
PCM eğitimi
Share

Mantıksal Çerçeve Yaklaşımı ve Matriksi

Başta Avrupa Birliği olmak üzere pek çok uluslararası kuruluşun hibe çağrılarında başvurunun bir parçası olan Mantıksal Çerçeve Matrisi başvurusu hazırlama sürecinde sivil toplum örgütlerinin en çok zorlandığı konuların başında geliyor. Oysa Proje Döngüsü Yönetimi yaklaşımının omurgasını oluşturan Mantıksal Çerçeve Matrisinin hem projelerin tasarımı hem de sunumu için ne kadar elverişli bir araç olduğu keşfedildiğinde, hep sona bırakılan bir angarya olmaktan çıkar bir rehber haline gelir.

Mantıksal Çerçeve Yaklaşımı ve Matriksi

Mantıksal Çerçeve Matrisinin en önemli özelliği tasarlanan proje ile gerçekleştirilecek müdahalenin iç tutarlılığı ve bütünselliğini göstermesidir.  Mantıksal çerçeve her şeyden önce önerilen proje ile yaratılmak istenen değişimi ve bunun nasıl ve hangi koşullarda mümkün olacağını, sonra nasıl gösterileceğini ortaya koyar. Böylece yapılmak istenen faaliyetlerin arkasındaki mantık herkes tarafından kolayca anlaşılır olur. Ne var ki bu mantığın özel bir terminolojiyle anlatılması beklenir. Sivil toplum örgütleri en çok işte bu terminolojiye aşina olmakta zorlanıyorlar. 

Türkiye’de sivil toplum için proje eğitimleri düzenleyen ilk kurumlardan biri olan STGM 20 yıla yaklaşan tecrübesiyle, bu yaklaşımı ve terminolojiyi sivil toplum örgütlerine en anlaşılır ve en yararlı olacak biçimde tanıtmak için çeşitli çalışmalar gerçekleştiriyor.

Proje Döngüsü Yönetimi Eğitimleri

Mantıksal Çerçeve Matrisi Proje Döngüsü Eğitimleri’nin ana konularından biri oluşturur.  Bu eğitimlerle ilgili bilgi almak ve güncel duyuruları takip etmek için websitemizin Eğitimler bölümünü ziyaret edebilirsiniz. 

Açık Kaynaklar

Eğitimlerimize katılamayan STÖ temsilcileri için, konu hakkındaki bilgi ve birikimlerini arttırabilecekleri kaynaklar da hazırladık. Bunların başında, aşağıda İlgili dokümanlar bölümünden erişebileceğiniz Proje Döngüsü Yönetimi kitabımız geliyor. 

Eğer Proje Döngüsü Yönetimi konusunda genel bir bilginiz varsa ve doğrudan Mantıksal Çerçeve Matrisi ile ilgili bilginizi derinleştirmek istiyorsanız, size bu konudaki webinarımızı izlemenizi öneririz.

Ayrıca TACSO Türkiye ve STGM tarafından CONCORD (Avrupa Yardım ve Kalkınma için STÖ Konfederasyonu) yayınları temel alınarak hazırlanmış bir bilgi notuna da yine ilgili dokümanlardan ulaşabilirsiniz.
 

İlgili Eğitim