Ana içeriğe atla
Image
sivil toplum
Share

Örgütlenme Özgürlüğü Sivil Toplumun Fon Kaynaklarına Erişiminden Neden Ayrı Tutulamaz?

Avrupa Birliği'nin desteğiyle yürüttüğümüz Örgütlenme Özgürlüğünün İzlenmesi Projesi kapsamındaki önemli çalışma başlıklarımızdan birini sivil toplum alanında daha fazla bilgi üretmek oluşturuyor. Bu kapsamda BM Toplanma ve Örgütlenme Özgürlüğü Özel Raportörü Maina Kiai'nin sivil toplumun fon kaynaklarına erişilebilirliğine ve fon kaynaklarına erişim hakkına dair hazırladığı iki bilgi notunu Türkçe'ye çevirdik. 

Türkiye Cumhuriyeti’nde sivil toplum örgütlerinin (STÖ) fon kaynaklarını arama, alma ve kullanabilmesine ilişkin iç hukukta yer alan mevzuat, örgütlenme özgürlüğüne dair uluslararası belgelerle uyumluluk bakımından ne yazık ki oldukça sorunlu.  Özellikle “Kitle İmha Silahlarının Yayılmasının Finansmanının Önlenmesine İlişkin Kanun” (Kanun No. 7262) ile yapılan değişiklikler STÖ’lerin fon kaynaklarını arama, alma ve kullanmayabilmesi bakımından problemli ve buna bağlı olarak uygulanmalarda bazı ciddi sıkıntılar yaşanıyor.

Peki STÖ’lerin fon kaynaklarını arama, alma ve kullanabilmesine ilişkin uluslararası belgeler neler diyor?

İşte bu soruya 1 Mayıs 2011- 30 Nisan 2017 tarihleri arasında Birleşmiş Milletler Toplanma ve Örgütlenme Özgürlüğü Özel Raportörü olarak görev yapan hukukçu Maina Kiai’nin hazırladığı bilgi notları tek tek ve herkesin anlayabileceği basit bir dille cevaplar üretiyor. 

Sivil Alanı ve Fon Kaynaklarına Erişim Hakkını Korumak

Bu bilgi notu sivil toplumun fon kaynaklarını arama, alma ve kullanmasına ilişkin uluslararası insan hakları normları ve standartları kapsamındaki üç genel ilkeyi özetliyor.

Bilgi notunun tamamını buradan okuyabilirsiniz.

Sivil Toplumun Fon Kaynaklarına Erişebilirliği

Bu bilgi notunda sivil toplum örgütlerinin (STÖ) yerel, yabancı ve uluslararası kökenli fonlara ve diğer mali kaynaklara erişebilirliğinin örgütlenme özgürlüğünün ayrılmaz bir parçası olduğu belirtiliyor. 

Bilgi notunun tamamını buradan okuyabilirsiniz. 

İlgili Eğitim