Ana içeriğe atla
Image
Sivil Sohbet
Share

Sivil Sohbetlerde Sivil Hikayeler Karikafilm Serisinin İlk Gösterimini Gerçekleştirdik

27.12.2020
Geçtiğimiz Cuma günü youtube üzerinden yaptığımız yayınla Sivil Sohbetler Programı'nda hem sivil alana çalışmalarıyla ilham veren konuklarla buluştuk hem de Sivil Hikayeler karikafilm çalışmasının ilk gösterimini yaptık.

Moderatörlüğünü Özel Oytun Türkoğlu’nun yaptığı Sivil Sohbetler'e, Yönetim Kurulu Üyemiz Ayzen Atalay Durmuşoğlu, ekibimizin en genç üyesi Ezgican Koçak, karikafilmlerin yaratıcı ve Sivil Hikayeler için birlikte çalıştığımız karikatürist Emrah Ablak, erkekler tarafından öldürülen kadınlar anısına yaptığı anıt sayaç çalışmasıyla da tanınan sanatçı Zeren Göktan, Bilim Kahramanları Derneği üyesi ve aynı zamanda Uluslararası Bilim Kadınları Ödülü sahibi bilim insanı Bilge Demirköz, yaratıcı kadın girişimci Gizem Aytaç ve Blues Derneği başkanı ve Türkiye’nin blues seslerinden Göksenin Tuncalı katıldı. 

Programın ilk konuğu olan Ayzen Atalay Durmuşoğlu, Sivil Hikayeler'in sivil toplum örgütlerinin ortaya çıkardığı değişimi daha geniş kesimlere anlatmak için tasarlandığını anlattı. Sivil toplumun çalışmalarının içinden geçtiğimiz süreçte daha da önemli olduğunu anlatan Durmuşoğlu, sivil toplumun gücüne kulak vermek için bu çalışmanın hayata geçirildiğini söyledi.

Sivil alandan ilham veren konuklarımızla buluştuğumuz Sivil Sohbetler Programı'nda Türkiye'den 13 farklı sivil toplum örgütünün hikayesini anlatan “Sivil Hikayeler” adlı video çizgi roman serisinin ilk gösterimi gerçekleştirildi. Etkinlikte roman hakları alanında çalışan Sıfır Ayrımcılık Derneği için hazırlanan karikafilm gösterildi. 

13 STÖ'nün Hikayesi Emrak Ablak’ın Çizgileriyle Buluştu

Sivil Hikayeler'de Karadeniz yaylalarındaki bir hikâyeden Roman bir kadının başarı öyküsüne, engelli bir bireyin karşılaştığı sorunlardan blues kadınlarına kadar pek çok farklı hikaye Emrah Ablak'ın çizgileriyle buluştu.

Değiştirme ve iyilik gücüne sahip sivil toplum örgütlerinin hikayelerini, umutlarını, çalışmalarını anlatan Sivil Hikayeler ile Türkiye’deki sivil toplum çalışmalarının kamuoyu nezdinde daha fazla etki uyandırması ve Türkiye'deki sivil alanda çalışma yapan kişilere ilham olması umut ediliyor. 

Karikafilmleri önümüzdeki günlerde sosyal medya kanallarımızdan izleyebilir ve takip edebilirsiniz.

İlgili Eğitim