Ana içeriğe atla
Image
plan
Share

Herkes Plan Sever

Çevrimiçi Okul

Eğitim Hakkında

Durum analizi, değerlendirme, hedef ağacı, izleme, mantıksal çerçeve, proje döngüsü, planlama, stratejik plan, gösterge, paydaş analizi, etki, sorun ağacı… Herkes Plan Sever bunları ve daha birçok benzer kavramı içeren stratejik yönetim yaklaşımını öğrenmek, hatırlamak ve uygulamak isteyen herkes için tasarlandı. 

Stratejik yönetim bir örgütün amaç ve hedeflerine ulaşması için ihtiyaçlarının, içinde bulunduğu ortamın, faaliyetlerinin ve projelerinin sürekli olarak analizi, planlanması, izlenmesi ve değerlendirilmesi süreci. İçerisinde devindiğimiz sivil alandaki değişiklikler, yaratmak istediğimiz değişime biraz daha ulaşmamız için stratejilerimizi, faaliyetlerimizi ve projelerimizi sürekli olarak değerlendirmemizi gerektiriyor. İşte stratejik yönetim süreci mevcut durumumuzu değerlendirmemize, stratejiler belirlememize bunları uygulamaya koymamıza ve uygulanan yönetim stratejilerinin etkinliğini analiz etmemize yardım eder. 

Herkes Plan Sever, 4 başlıktan oluşuyor. Her bir başlık birbirinden bağımsız ama bir o kadar da birbirini destekleyecek şekilde kurgulandı. İstediğiniz konudan başlayabilir, istediğiniz hızda ilerleyebilirsiniz. 

  • 201-Temel Analizler
  • 202-Analize Dayalı Planlama
  • 203-Proje Döngüsü Yönetimi
  • 204-İzleme ve Değerlendirme

Herkes Plan Sever’e ait özgün dijital program ve içerikler Dr. Burçak Özoğlu, Mert Altıntaş ve Tuğçe Bahadır Cankara tarafından hazırlandı. 

Ne Öğreneceksiniz?

  •  
  • Durum, paydaş, sorun, hedef, strateji, faaliyet, bütçe ve kaynak gibi temel analiz kavramlarını ve analiz yöntemlerini öğreneceksiniz. 
  • Temel analizlerin planlama ile olan ilişkisini kavrayacak, planlama becerilerinizi geliştireceksiniz.
  • Proje yönetimi bileşenlerini ve aralarındaki ilişkiyi kavrayacak, proje yönetme becerilerinizi arttıracaksınız.
  • İzleme ve değerlendirme kavramlarını tanımlayacak, izleme ve değerlendirme süreçler, içerisindeki bileşenleri öğrenecek, farklı düzeylerdeki izleme ve değerlendirme faaliyetleri hakkında bilgi edineceksiniz. 
  •  

Kimin için?

Stratejik yönetim kavramıyla tanışmak isteyen bireyler, bir sivil toplum örgütünün planlama ve yönetim süreçlerinde yer alan ve stratejik yönetim yaklaşımını uygulama konusunda bilgi ve becerisini arttırmak isteyen aktivistler, gönüllüler, çalışanlar Herkes Plan Sever’e katılabilir. 

Programı takip edebilmek için ele alınan konu başlıklarına ait herhangi bir temel bilgi ve beceriye ihtiyaç yok. İhtiyacınız olan tek şey sizin için hazırlanmış olan dijital içerikleri izlemek, dinlemek, okumak ve dijital alıştırmaları yapmak için internet bağlantısı olan bir bilgisayar, tablet ya da mobil telefon. 

Ne Kadar Zaman Ayırmalısınız?

Dijital öğrenmenin en güzel yanlarından biri, öğrenme hızının öğrenen tarafından belirlenmesi olsa gerek. “Herkes Plan Sever” için belirlenmiş herhangi bir başlama ve bitiş tarihi yok. Kendi belirlediğiniz zaman başlayıp, kendi belirlediğiniz hızda tamamlayabilirsiniz. 

Bizim size önerimiz haftada 1,5-2 saatinizi ayırmanız ve 4 haftada tüm programı bitirmeniz. “Herkes Plan Sever” içerisinde yer alan video içerikler 4 saat; okuma materyalleri ise 3 saat sürüyor. Yani tüm içeriklerin toplam süresi 7 saat.
 

Nasıl Katılabilirsiniz?

“Kayıt Ol” butonuna tıklamanız yeterli. Önce STOK dijital öğrenme platformuna yönlendirileceksiniz. Burada “Herkes Plan Sever” programına kayıt yaptırmak istediğinizi bir kez daha “kayıt ol” butonuna tıklayarak onaylamanız gerekiyor. Onayın ardından karşınıza çıkan kayıt formunu doldurduktan sonra sistem sizi programa yönlendirecek ve program içerisinde yer alan tüm dijital içeriklere ulaşabileceksiniz. 

Katılım Belgesi

“Herkes Plan Sever” programı içerisinde yer alan her bir başlığı  tamamladığınızda sistem otomatik olarak size bir dijital “Bitirme Rozeti” verecek. Program sonunda 4 adet dijital bitirme rozetini elde ettiğinizde sistem size adınıza düzenlenmiş dijital bir “Katılım Belgesi”ni sisteme kayıt yaptırırken kullandığınız e-posta adresinize gönderecek. 

İlgili İçerikler
Image
YouTube Kanalı

"Biçilmiş Kaftan" Ismarlama Eğitim Programı

“Biçilmiş Kaftan” Ismarlama Eğitim Programı, sizlerin belirlediği ihtiyaçlar doğrultusunda bizimle birlikte tasarlanan ve planlanan özelleştirilmiş bir kapasite güçlendirme desteği.

İlgili Eğitim
Share
Programına Al
Eğitim Detayları
Süre
7 saat/kendi hızınızda
Belge Türü
Katılım Belgesi
Dil
Türkçe
Eğitmen
Mert Altıntaş
Mert Altıntaş

Mert Altıntaş 20 yılı aşkın süredir sivil toplum alanında gönüllü ve profesyonel çalışmaların içinde yer alıyor. Ağırlıklı olarak örgütsel kapasite geliştirme, ihtiyaç analizi, stratejik planlama, proje/program/hibe yönetimi, izleme, değerlendirme ve etki analizi konularında rol üstleniyor. Başta sivil toplum örgütleri olmak üzere kamu kurumları ve yerel yönetimlerin yerel ve ulusal düzeyde yürüttükleri analiz, planlama, kapasite geliştirme, saha araştırmaları, haritalama, proje/program uygulama ve etki değerlendirme çalışmalarında yer almış, çok sayıda eğitim vermiştir. Halen bağımsız danışman olarak çalışıyor  

Eğitmen
Tuğçe Bahadır Cankara
Tuğçe Bahadır Cankara

Lisans eğitimini ODTÜ İktisat Bölümü'nde, yüksek lisans eğitimini aynı üniversitenin Avrupa Çalışmaları programında tamamladı. Lisans yıllarında başladığı çeşitli sivil toplum kuruluşlarında gönüllü olarak çalışmaya devam etti. 2008 yılında Avrupa Birliği tarafından desteklenen ve STGM tarafından yürütülen hibe programlarında bağımsız uzman olarak göreve başladı. 2010 yılından bu yana STGM’nin yürüttüğü çeşitli programların yöneticisi olarak görev yapan Cankara, bu programların tasarım, yürütme ve izleme süreçlerini yönetiyor.

Eğitmen
Burçak Özoğlu
Dr. Burçak Özoğlu

Orta Doğu Teknik Üniversitesi İİBF İşletme Bölümü mezunu Dr. Burçak Özoğlu, yüksek lisans ve doktora derecesini , Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü ve Manchester Üniversitesi Uluslararası Emek Araştırmaları Merkezi'nde tamamladı. Halen ODTÜ İİBF’de ek görevli öğretim elemanı olarak çalışan Özoğlu, örgüt teorisi, yönetim bilimleri, emek çalışmaları alanlarında sivil toplum örgütleriyle ve akademi ile çalışmalar yürütüyor. Özoğlu, Everest Dağı zirvesine tırmanan ilk kadın dağcılarımızdan.