Ana içeriğe atla
Image
plan
Share

Herkes Plan Sever

Çevrimiçi Okul
Genel Bilgi

Durum analizi, değerlendirme, hedef ağacı, izleme, mantıksal çerçeve, proje döngüsü, planlama, stratejik plan, gösterge, paydaş analizi, etki, sorun ağacı… Herkes Plan Sever bunları ve daha birçok benzer kavramı içeren stratejik yönetim yaklaşımını öğrenmek, hatırlamak ve uygulamak isteyen herkes için tasarlandı. 

Stratejik yönetim bir örgütün amaç ve hedeflerine ulaşması için ihtiyaçlarının, içinde bulunduğu ortamın, faaliyetlerinin ve projelerinin sürekli olarak analizi, planlanması, izlenmesi ve değerlendirilmesi süreci. İçerisinde devindiğimiz sivil alandaki değişiklikler, yaratmak istediğimiz değişime biraz daha ulaşmamız için stratejilerimizi, faaliyetlerimizi ve projelerimizi sürekli olarak değerlendirmemizi gerektiriyor. İşte stratejik yönetim süreci mevcut durumumuzu değerlendirmemize, stratejiler belirlememize bunları uygulamaya koymamıza ve uygulanan yönetim stratejilerinin etkinliğini analiz etmemize yardım eder. 
Herkes Plan Sever, 4 başlıktan oluşuyor. Her bir başlık birbirinden bağımsız ama bir o kadar da birbirini destekleyecek şekilde kurgulandı. İstediğiniz konudan başlayabilir, istediğiniz hızda ilerleyebilirsiniz. 

Herkes Plan Sever’e ait özgün dijital program ve içerikler Dr. Burçak Özoğlu, Mert Altıntaş ve Tuğçe Bahadır Cankara tarafından hazırlandı. 

Programına Al
Ne Öğreneceksiniz?
  • Durum, paydaş, sorun, hedef, strateji, faaliyet, bütçe ve kaynak gibi temel analiz kavramlarını ve analiz yöntemlerini öğreneceksiniz. 
  • Temel analizlerin planlama ile olan ilişkisini kavrayacak, planlama becerilerinizi geliştireceksiniz.
  • Proje yönetimi bileşenlerini ve aralarındaki ilişkiyi kavrayacak, proje yönetme becerilerinizi arttıracaksınız.
  • İzleme ve değerlendirme kavramlarını tanımlayacak, izleme ve değerlendirme süreçler, içerisindeki bileşenleri öğrenecek, farklı düzeylerdeki izleme ve değerlendirme faaliyetleri hakkında bilgi edineceksiniz. 
Kimin için?

Stratejik yönetim kavramıyla tanışmak isteyen bireyler, bir sivil toplum örgütünün planlama ve yönetim süreçlerinde yer alan ve stratejik yönetim yaklaşımını uygulama konusunda bilgi ve becerisini arttırmak isteyen aktivistler, gönüllüler, çalışanlar Herkes Plan Sever’e katılabilir. 

Programı takip edebilmek için ele alınan konu başlıklarına ait herhangi bir temel bilgi ve beceriye ihtiyaç yok. İhtiyacınız olan tek şey sizin için hazırlanmış olan dijital içerikleri izlemek, dinlemek, okumak ve dijital alıştırmaları yapmak için internet bağlantısı olan bir bilgisayar, tablet ya da mobil telefon. 

Ne Kadar Zaman Ayırmalısınız?

Dijital öğrenmenin en güzel yanlarından biri, öğrenme hızının öğrenen tarafından belirlenmesi olsa gerek. “Herkes Plan Sever” için belirlenmiş herhangi bir başlama ve bitiş tarihi yok. Kendi belirlediğiniz zaman başlayıp, kendi belirlediğiniz hızda tamamlayabilirsiniz. 

Bizim size önerimiz haftada 1,5-2 saatinizi ayırmanız ve 4 haftada tüm programı bitirmeniz. “Herkes Plan Sever” içerisinde yer alan video içerikler 4 saat; okuma materyalleri ise 3 saat sürüyor. Yani tüm içeriklerin toplam süresi 7 saat.
 

Nasıl Katılabilirsiniz?

“Kayıt Ol” butonuna tıklamanız yeterli. Önce STOK dijital öğrenme platformuna yönlendirileceksiniz. Burada “Herkes Plan Sever” programına kayıt yaptırmak istediğinizi bir kez daha “kayıt ol” butonuna tıklayarak onaylamanız gerekiyor. Onayın ardından karşınıza çıkan kayıt formunu doldurduktan sonra sistem sizi programa yönlendirecek ve program içerisinde yer alan tüm dijital içeriklere ulaşabileceksiniz. 

Katılım Belgesi

“Herkes Plan Sever” programı içerisinde yer alan her bir başlığı  tamamladığınızda sistem otomatik olarak size bir dijital “Bitirme Rozeti” verecek. Program sonunda 4 adet dijital bitirme rozetini elde ettiğinizde sistem size adınıza düzenlenmiş dijital bir “Katılım Belgesi”ni sisteme kayıt yaptırırken kullandığınız e-posta adresinize gönderecek. 

Programına Al
Eğitim Detayları
Süre
7 saat/kendi hızınızda
Belge Türü
Katılım Belgesi
Dil
Türkçe
Eğitim Takvimi
Image
YouTube Kanalı

"Biçilmiş Kaftan" Ismarlama Eğitim Programı

“Biçilmiş Kaftan” Ismarlama Eğitim Programı, sizlerin belirlediği ihtiyaçlar doğrultusunda bizimle birlikte tasarlanan ve planlanan özelleştirilmiş bir kapasite güçlendirme desteği.

İlgili Eğitim