Ana içeriğe atla
Image
YSG
Share

Türkiye’de Yerelleşme Çalışmaları İçin Bir Adım Daha Atıldı: Ulusal Referans Grubu Kuruldu

Türkiye’de insani yardım alanında faaliyet gösteren yerel örgütlerin güçlenmesi ve koordinasyonu için çalışan ve yerelleşme başlığını farklı paydaşların gündemine getirmek amacıyla çalışma yürüten Yerelleşme Savunuculuk Grubu (YSG) 25 Ocak 2023 Çarşamba günü Ankara’da “Küreselden Ulusala: Ulusal Referans Grubunun Lansmanıyla Türkiye'de Yerelleşmenin İlerlemesi” başlıklı etkinlikte bir araya geldi.

28 STÖ’nün bileşiminden oluşan Yerelleşme Savunuculuk Grubu, Türkiye Mülteci Konseyi ve yerelleşme alanında küresel ölçekteki çalışmaları koordine eden BM Kalkınma Programı (UNDP) ve BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) ortaklığında düzenlenen toplantıda ‘Grand Bargain’ antlaşması olarak bilinen Büyük Uzlaşı’da önerilen Ulusal Referans Grubu kuruldu. Türkiye Ulusal Referans Grubu, tüm dünyada 15 ülkede kurulum süreci devam ederken kurulan ilk grup oldu.

Toplantıya Türkiye’de insani yardım alanında rol alan sivil toplum örgütlerini, BM ajanslarını ve donörleri temsilen 47 kurumdan 95 kişi katıldı.

Büyük Uzlaşı’daki yerelleşme taahhütlerinin de ele alındığı toplantıda yerelleşme başlığı katılımcılarla değerlendirilirken, Ulusal Referans Grubu’nun çalışma çerçevesi belirlendi. Ulusal Referans Grubu önümüzdeki günlerde Türkiye Mülteci Konseyi ve Yerelleşme Savunuculuk Grubu’nun çağrısıyla bir araya gelecek.

“Küreselden Ulusala: Ulusal Referans Grubunun Lansmanıyla Türkiye'de Yerelleşmenin İlerlemesi” başlıklı etkinliğin Türkçe raporuna buradan ulaşabilirsiniz. Raporun İngilizce ve Arapça çevirilerine ulaşmak için aşağıdaki bağlantıları ziyaret edebilirsiniz. 

Küreselden Ulusala: Ulusal Referans Grubunun Lansmanıyla Türkiye'de Yerelleşmenin İlerlemesi etkinlik raporu İngilizce 

Küreselden Ulusala: Ulusal Referans Grubunun Lansmanıyla Türkiye'de Yerelleşmenin İlerlemesi etkinlik raporu Arapça  

Yerelleşme Nedir?

İnsani yardım bağlamında yerelleşme ‘afetten etkilenmiş toplulukların ihtiyaçlarının en etkili, verimli ve ilkeli bir şekilde karşılanması için yerelin güçlendirilmesi’ şeklinde tarif ediliyor. Türkiye'deki insani yardım girişimlerinin yerelden yönetilmesi gerektiğini savunan ve sekretaryasını yürüttüğümüz Yerelleşme Savunuculuk Grubu, Türkiye Mülteci Konseyi (TMK) bu amaçla araştırma, belgeleme yapmak ve savunuculuk faaliyetleri da dahil olmak üzere Türkiye'deki yardım gündeminin yerelleşmesi konusunda ilerleme kaydetmek için aktif olarak çalışıyor.

YSG hakkında detaylı bilgi almak için buraya bakabilirsiniz.

İlgili Eğitim