Ana içeriğe atla
Image
adalet
Share

Uçan Süpürge Vakfı "Kadınların Adalete Erişimi Dijital Eğitim Platformu"nu Erişime Açtı

Uçan Süpürge Vakfı, Kadınların Adalete ve İnsan Hakları Mekanizmalarına Erişimi” projesi kapsamında hazırladığı “Kadınların Adalete Erişimi Dijital Eğitim Platformu”nu erişime açtı.

Avrupa Birliği’nin finansal desteğiyle UN Women tarafından uygulanan proje kapsamında açılan platformda, adalete erişim kavramı dört ayrı başlıkta ve toplumsal cinsiyet eşitliği odağında ele alınıyor. 

Şiddet ve Ayrımcılığa İlişkin Temel Kavramlar başlıklı birinci modülde, şiddet türleri, toplumsal cinsiyete dayalı şiddet, ev içi şiddet, çocuğa yönelik şiddet, şiddet döngüsü, ayrımcılık ve toplumsal cinsiyete dayalı ayrımcılık tanımlanıyor. 

İkinci modülde, şiddet gören kadınların başvurabileceği mekanizmaları düzenleyen 6284 Sayılı “Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun" herkesin anlayabileceği bir dilde anlatılıyor. 

Özellikle kadın hakları alanında çalışan sivil toplum örgütlerine ulaşması istenen Kadına Karşı Şiddetle Mücadelede Hak Temelli Savunuculuk ve Stratejik Davalama başlıklı üçüncü modülde, toplumsal cinsiyete ilişkin temel kavramların yanı sıra, hak temelli savunuculuk ve stratejik davalama hakkında bilgi veriliyor. 

Hukukçulara yönelik hazırlanan Toplumsal Cinsiyete Dayalı Şiddetle Mücadelede Ulusal ve Uluslararası Düzenlemeler başlıklı son modülde ise toplumsal cinsiyete dayalı şiddetle mücadelede ulusal ve uluslararası mevzuat hakkında ayrıntılı bilgi yer alıyor. 

Erişilebilir özellikte hazırlanan platforma https://adaleteerisim.ucansupurge.org.tr/login adresinden ulaşabilirsiniz. 

İlgili Eğitim