Ana içeriğe atla

Belediyelerin Stratejik Planlama Süreçlerine Sivil Toplum Örgütlerinin Katılımı Hakkında Bilgi Notu

Belediyelerin Stratejik Planlama Süreçlerine Sivil Toplum Örgütlerinin Katılımı Hakkında hazırlanan bilgi notu, STÖ'lerin Belediyelerin Stratejik Planlama süreçlerine katılımı kolaylaştırmayı ve katılım süreçlerine dair bazı pratik bilgiler sunmayı amaçlıyor.
Yazar / Editör:
STGM
Yayın Tarihi:
Share
Güncelleme Tarihi
Belediyelerin Stratejik Planlama Süreçlerine Sivil Toplum Örgütlerinin Katılımı Hakkında Bilgi notu Sivil Toplum Geliştirme Merkezi (STGM) tarafından yürütülmekte olan “Örgütlenme Özgürlüğü ve Katılım Hakkının Daha Fazla Geliştirilmesi için STK'lar ve Sivil Ağların Kapasitesinin Geliştirilmesi” Projesi kapsamında hazırlandı.  Yurttaşların kendileriyle ilgili karar alma süreçlerine katılım hakkı, uluslararası insan hakları belgelerinde ve Türkiye Cumhuriyeti Anayasasında ve yasalarında kabul edilen temel bir haktır. Bu haliyle katılım hakkı örgütlenme, barışçıl toplanma, ifade özgürlüğü ve bilgi edinme hakkının yanı sıra demokratik iyi yönetişimi gerektirir. Belediye Kanunu’nun (Kanun no. 5393) 41. maddesinde, yerel seçimlerden sonraki 6 ay içinde stratejik planının hazırlanması gerektiği belirtilmektedir. Aynı maddeye göre belediye meclisine sunulacak planın, üniversitelerin, meslek odalarının ve konuyla ilgili sivil toplum örgütlerinin görüşü alınarak hazırlanması gerekmektedir.
Image
YouTube Kanalı
Image
YouTube Kanalı

STGM YouTube Kanalı

STGM YouTube Kanalı'nda çeşitli eğitimler, sunumlar ve sivil alana dair güncel tartışmalar yer alıyor. Kanalımızı şimdi inceleyin, abone olun.

Mayıs 2024

29
30
1
2
3
4
5
 
 
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2