Ana içeriğe atla
Image
savunuculuk
Share

Yerelleşme Savunuculuk Grubu (YSG), “Avrupa’daki Sivil Toplum Kuruluşlarıyla Bölgesel İstişare" Toplantısına Katılıyor

Yerelleşme Savunuculuk Grubu (YSG), ICVA ve UNHCR ortaklığı ile düzenlenen “Avrupa’daki Sivil Toplum Kuruluşlarıyla Bölgesel İstişare" toplantısına katılıyor.

Uluslararası Gönüllü Kuruluşlar Konseyi (ICVA) ve Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) Avrupa Bölgesel Bürosu ortaklığı ile düzenlenen “Sivil Toplum Kuruluşlarıyla 2023 Bölgesel İstişare Toplantısı” 19-20 Eylül tarihlerinde Cenevre’de gerçekleşiyor.

Katılımcılar, Temmuz 2020’de gerçekleştirilen Bölgesel Diyaloglar ile 2021 ve 2022’de düzenlenen Bölgesel ve Küresel Sivil Toplum Kuruluşları İstişare Toplantıları’nın ışığında, merkezinde birbirine bağlı üç bileşenin bulunduğu (çözüm odağında yerel yönetimlerde kapsayıcılık, mülteciler/zorla yerinden ve vatanından edilen kişilerin öncülüğündeki kuruluşların rolü, ve cinsiyet eşitliği) bütünleşik bir diyalog için alan yaratma amacıyla buluşuyor.

Toplantı, Aralık ayında gerçekleştirilecek olan Küresel Mülteci Forumu (Global Refugee Forum) için de önemli bir ön basamak oluşturuyor. Toplantının sonuçlarına göreyse UNHCR’in konu ile ilgili yeni dönem stratejik önceliklerini belirleyeceği biliniyor.

İnsani yardım ve kalkınma alanlarında; yerelleşmenin, yerel ve mülteci derneklerin önemini vurgulamak açısından önemli bir kazanım değeri olan bu toplantıya Türkiye’den Türkiye Mülteci Konseyi (TMK) ve STGM’nin desteklemekte olduğu Yerelleşme Savunuculuk Grubu (YSG) da katılıyor.

İlgili Eğitim