Ana içeriğe atla
Image
STÖ’ler için Sosyal Araştırma ve Eylem Araştırması Eğitimi
Share

Yetişkin Eğitiminde Dünyadan ve Türkiye’den Güncel Perspektifler Paneli

10.08.2021
Yuva Derneği, 17 Ağustos’ta 11.00-12.30 saatleri arasında “Yetişkin Eğitiminde Dünyadan ve Türkiye’den Güncel Perspektifler” konulu bir panel düzenliyor.  Panelde, yetişkin eğitiminde küresel yurttaşlık eğitimi yaklaşımı, CONFINTEA VII süreci ve eğitimciler için önemi ve yetişkin eğitiminde yerel yönetimlerin rolü ele alınacak.

yuva derneği

 

Panel, yetişkin eğitimi ve küresel vatandaşlık eğitimi konularında çalışan tüm kuruluşların temsilcilerine açıktır. 

Panele kayıt olmak için tıklayın.  

Tarih: 17 Ağustos 2021
Saat: 11.00-12.30

Konuşmacılar:

  • YUVA Direktörü, Erdem Vardar: Yaşam Boyu Öğrenme ve Küresel Yurttaşlık Eğitimi
  • Uluslararası Yetişkin Eğitimi Konseyi (ICAE) Genel Sekreteri, Katarina Popovic: CONFINTEA - Yetişkin Eğitiminde Bir Kilometre Taşı
  • İstanbul Büyükşehir Belediyesi İSMEK Koordinatörü, Dr. Canan Aratemür Çimen: Yetişkin Eğitiminde Yerel Yönetimler

Panel dili Türkçe ve İngilizce’dir. Panel boyunca simultane tercüme olacaktır. 

Panel Hakkında

Günümüzün karmaşık ve sınır ötesi sorunlarına daha etkili, bütüncül ve hızlı yanıt vermede yaşam boyu öğrenme yaklaşımının ve yetişkin eğitiminin rolü ve önemi her geçen gün artıyor. BM Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarının 4. maddesi de küresel toplumu herkes için yaşam boyu öğrenme fırsatlarını ve yetişkin eğitimini teşvik etmeye çağırıyor.

Bu bağlamda, UNESCO Yaşam Boyu Öğrenme Enstitüsü tarafından 2022 yılında Fas’ta düzenlenecek olan 7. Uluslararası Yetişkin Eğitimi Konferansı (CONFINTEA VII) etkili yetişkin eğitimini, hayat boyu öğrenme perspektifinde ve BM Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri (SDG'ler) çerçevesinde ele alacak.

Aynı konferansta, yetişkin eğitiminde küresel vatandaşlık eğitimi yaklaşımını teşvik etmek üzere üye devletlere tavsiyeler sunacak olan GRALE 5 raporu da yayınlanacak.

17 Ağustos’ta gerçekleştirecek panelde, konuşmacılarla birlikte, yetişkin eğitiminde küresel yurttaşlık eğitimi yaklaşımı, CONFINTEA VII süreci ve eğitimciler için önemi ve yetişkin eğitiminde yerel yönetimlerin rolü ele alınacak. 

Panel, YUVA ve Kyoto Club ortaklığında yürütülen ve AB tarafından desteklenen “Çevre Okuryazarlığı İletişim Ağı Projesi” kapsamında gerçekleştirilecektir. 

CONFINTEA VII Hakkında

2022 yılında Fas'ın ev sahipliğinde gerçekleşecek olan 7. Uluslararası Yetişkin Eğitimi Konferansı (CONFINTEA VII), etkili yetişkin öğrenimini hayat boyu öğrenme perspektifinde ve BM Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri (SDG'ler) çerçevesinde ele alacak.

Konferans katılımcıları, 2009 yılında CONFINTEA VI'da kabul edilen Belém Eylem Çerçevesi'nin (BFA) yerini alacak yetişkin öğrenimi ve eğitimi konusunda yeni bir eylem çerçevesi geliştirecekler.

Daha fazla bilgi için tıklayın. 

Uluslararası Yetişkin Eğitimi Konseyi (ICAE) Hakkında

Uluslararası Yetişkin Eğitimi Konseyi (ICAE), evrensel bir insan hakkı olarak gençlik ve yetişkin öğreniminin ve eğitiminin (ALE) savunuculuğu yapan küresel bir ağdır. 1973 yılında kurulmuştur ve 75'ten fazla ülkede 800'den fazla STK'yı (bölgesel, ulusal ve sektörel ağlar) temsil eden yedi bölgesel kuruluşa (Afrika, Arap Bölgesi, Asya, Karayipler, Avrupa, Latin Amerika ve Kuzey Amerika) sahiptir.

İlgili Eğitim